Türkiye'de Ev Satın Alma Kararını Kadınlar Veriyor

Konut satın alma aşamasında karar verirken kadının etkisi üzerine yapılan araştırmada Türkiye yüzde 100 oranı ile dikkat çekti.
Türkiye'de Ev Satın Alma Kararını Kadınlar Veriyor

Konut satın alma aşamasında karar verirken kadının etkisi üzerine yapılan araştırmada Türkiye yüzde 100 oranı ile dikkat çekti. Yapılan araştırma sonuçlarına göre ev satın alma kararına kadınların etkisi Türkiye'de yüzde 100 olurken, Amerika'da yüzde 91, İngiltere'de ise yüzde 89 oldu. Coldwell Banker tarafından gerçekleştirilen "Konutta Kadının Gücü" isimli araştırma sonuçları ülkemizde kadının bu konudaki gücünü de gözler önüne sermiş oldu.

Kadınların Konut Alım Oranları Da Yükseliyor

Daha önceleri son derece düşük olan kadınların konut satın alım oranları da yıldan yıla yükselmeye devam ediyor. Açıklanan verilere göre ülkemizde konut sahibi olan kadın sayısı artarken 2017 yılında 409 bin 453 adet konut kadınlar tarafından satın alındı. Yakalanan bu satış grafiği ile beraber geçen sene kadınların konut satın alım oranları yüzde 29,1 olarak belirlendi.

Erkeklerin Egemenliği Devam Ediyor

Toplam konut satış rakamları incelendiğinde erkeklerin bu konudaki bariz hakimiyeti yine öne çıktı. Geçen sene Türkiye'de satılan toplam konut sayısı olan 1 milyon 409 bin 314 adet konuttan 970 bin 683 tanesini erkekler aldı. Bu rakam toplam konut satış rakamının yüzde 59,5'unu oluşturdu. Erkeklerin ve kadınların almış olduğu rakamlardan geriye kalan 29 bin 178 adet konut ise ortak tapu ile satın alındı.

Kadınlar En Çok Balıkesir'de Ev Sahibi Oldu

Kadınların en çok ev satın aldıkları şehrimiz ise Balıkesir oldu. Balıkesir'de geçen sene satılan toplam 28 bin 258 adet konuttan 10 bin 588 tanesini kadınlar aldı. Bu ilimizi ikincilikte Muğla takip ederken Edirne, Çanakkale, İzmir ve Giresun yine ağırlıklı olarak kadınların tapu sahibi olduğu iller arasında yer aldı.

Ağrı Kadınların En Az Ev Aldığı İl Olarak Öne Çıktı

Ne yazık ki yine doğu illerinde kadınlara konut satış rakamları sınıfta kaldı. Kadınların en az konut sahibi olduğu ilimiz yüzde 14,9 oranı ile Ağrı olurken bu ilimizi yüzde 15,5 oranı ile Van, yüzde 17,6 oranı ile Muş ve yüzde 18,6 oranı ile Siirt takip etti. Kaynak: emlak365.com