Yatırım Amaçlı Ev Almayı Düşünenlere Tavsiyeler

Yatırım amaçlı ev almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bütçenizi belirlemektir. Yatırım yaparken düşülen en büyük hata yanlış bütçe belirlemesidir.
Yatırım Amaçlı Ev Almayı Düşünenlere Tavsiyeler

Yatırım amaçlı ev almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bütçenizi belirlemektir. Yatırım yaparken düşülen en büyük hata yanlış bütçe belirlemesidir.

Günümüzde insanlar birikimlerini çoğunlukla gayrimenkul sektörüne yatırım yaparak değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Barınmanın temel bir ihtiyaç olması konuta yapılan yatırımın kısa sürede kendini amorti ederek kar sağlamaya başlaması, yatırım yapacak kişilerin konut alımına yönlenmesine neden olmakta. Konut yatırımı her zaman düşünüldüğü gibi kolay olmuyor. Doğru şekilde konut yatırımı yapmak için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Yatırım Amaçlı Ev Almayı Düşünenlere Tavsiyeler

Yatırım Amaçlı Ev Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler


Yatırım amaçlı ev almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bütçenizi belirlemektir. Yatırım yaparken düşülen en büyük hata yanlış bütçe belirlemesidir. Kredi ile alınan ve yatırım amaçlı düşünülen konut kredi faizleri nedeni ve geri ödeme sırasında karşılaşılabilecek olumsuz durumlar ödemelerde zorluk yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle yatırım yaparken mümkün olduğunca bütçe kredi kullanmadan belirlenmelidir. Eğer kredisiz yatırım mümkün olmuyorsa her zaman en kötü ihtimali göz önüne alarak bütçenizi belirlemelisiniz.

Almayı Planladığınız Konutun Nakde Dönüşümü


Yatırım amaçlı alınan konutun kira gelirinden kar ettirmesi kadar zor durumda elden çıkartma süreside önemlidir. Konutun içi lüks ve değeri yüksek olabilir sadece bu özelliklere bakılarak yatırımın doğru olduğunu söylemek mümkün değildir. Yatırım amaçlı almış olduğunuz konut kısa zamanda nakite dönüşecek durumda ise doğru bir yatırım yapmışsınız demektir.

Konutun Bulunduğu Çevre


Yatırım yapacağınız konutu seçerken konutun bulunduğu çevreyi de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yatırım yapacağınız bölgeyi seçerken belediye yatırımlarının projelendirildiği bölgeler ve ulaşım imkanlarının gelişeceği bölgeler öncelikli tercihiniz olmalıdır. Bu bölgelerde yatırımınızı daha kışı sürede amorti etmek mümkün olacaktır. Dolayısıyla gelişmekte olan bir bölgedeki yatırım size uzun vadede büyük kar sağlayabilir.

Yukarıda açıklamasını yaptığımız koşullar dışında dikkat etmeniz gereken diğer hususlara bakacak olursak; yeni bir projeden konut alacaksanız konutun imar, iskan izinleri olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Özellikle konutunuzu maketten seçecekseniz zorunlu olan tamamlama sigortasını mutlaka kontrol edin. Müteahhit ve konutu alacağınız firmayı mutlaka araştırarak güvenilirliğinden emin olun. İkinci el bir konut alacaksanız konutun üzerinde borç, ipotek veya rehin olup olmadığını mutlaka sorgulayın.