Enflasyonda Hesap Şaştı, Emekli ve Memurlara Enflasyon Farkı Zammı Katlandı! Temmuz 2022 Memur Zam Oranı Tahmini

TÜİK TEFE TÜFE Mart 2022 enflasyonu rekor kırarken memura enflasyon farkı kesinleşti. Temmuz zammı 2022 enflasyon farkı ile hem memurlara hem de emekliye ek zam yapılacak. 2022 enflasyon farkı tahmini

Finans 15.04.2022 - 07:35 15.04.2022 - 07:42 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Beklenti anketi ile memur ve emekli maaşları için beklenen zam tahmini netleşti. Bilindiği üzere hükümet ile memur sendikaları arasında imzalanan toplu sözleşme ile yıllık belirli bir oran üzerinden zam yapılması için anlaşma yapılıyor. 

Ancak yapılan zammın enflasyon rakamları karşısında erimemesini güvence altına almak adına yapılacak olan zam oranının o dönem için açıklanan enflasyon rakamının altında kalması halinde iki rakam arasındaki fark emekli ve memurlara enflasyon farkı zammı olarak ödeniyor. Yani maaşlara toplu sözleşme zammı yanı sıra birde ilave olarak enflasyon farkı zammı yapılıyor. 

3 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI 2022! MEMUR ENFLASYON FARKI HESAPLAMA İLE  3 AYLIK ENFLASYON FARKI NE KADAR OLDU?

Ülkemizde enflasyon rakamları aylık olarak Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından hesaplanmakta olup ayın sona ermesinin ardından sepette belirlenen ürünler üzerinden bir sonraki takip eden ilk haftası içerisine ilan edilir. 2022 yılına ilişkin olarak TÜİK bugüne kadar Ocak, Şubat ve Mart ayı enflasyonu olmak üzere toplamda 3 enflasyon rakamı ilan etti.

ocak aylık tüfe

Açıklanan rakamlara göre Ocak ayı aylık TÜFE oranı yüzde 11.10 oranında, 

şubat aylık tüfe

Şubat ayı TÜFE oranı aylık 4,81 oranında, 

şubat tüfe oranı 2022

Mart ayı TÜFE oranı yüzde 5,46 oranında gerçekleşti. Böylelikle TÜİK tarafından ilan edilen resmi rakamlara göre 3 aylık enflasyon toplamı 2022 yılında 21,37 olarak gerçekleşti. Yani enflasyon bundan sonraki aylarda hiç yükselmese ve sabit kalsa dahi ki yükselişin devam etmesi bekleniyor maaşlara bu oranda enflasyon zammı yansıtılması kesinleşmiş oldu. Kesin Temmuz ayı enflasyon farkı zammı oranı ise Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından kesinleşecek. 

enflasyon farkı zammı hesaplama temmuz 2022

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ AÇIKLANDI: 6 AYLIK ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Beklenti Anketi Mart 2022 raporuna göre ise 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 34,62 olarak ilan edildi. Açıklanan rakamlara göre işçi emeklisi, SSK ve Bağkur emeklisi ile memurlara enflasyon farkı zammı Temmuz tahmini yüzde 34,62 oldu. Temmuz ayında memur ve emeklilere yüzde 7,5 oranında maaş zammı ödenirken ilave olarak 6 aylık enflasyon farkı zam olarak ödenecek. 

Yüzde 34,62 olarak tahmin edilen enflasyon oranı üzerinden en düşük memur maaşı 8 bin 622 liraya yükselecek. En düşük memur emeklisi maaşı 5 bin 753 liraya, Bağkur emekli maaşı en düşük 3 bin 969 liraya ve 2000'den önce emekli olan SSK emekli maaşı ise 4 bin 432 liraya yükselecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@