Enflasyonda Rekor Beklentisi Yükselişi Başlattı! Enflasyon Yükselirse Dolar, Altın ve Borsa Ne Olur, Düşer Mi, Çıkar Mı?

Türkiye yarın TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamlarına odaklanırken ekonomistlerin Ocak 2022 enflasyon tahminleri yükselişi işaret etti. Enflasyon yükselirse ne olur?

Finans 02.02.2022 - 13:38 02.02.2022 - 13:47 Gülcan Özer

Ocak ayı enflasyonu rakamları için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK TEFE TÜFE Ocak ayı enflasyonu yarın açıklanacak. Resmi açıklama öncesi ekonomistlerin görüşlerine ve yorumlarına yer verilen beklenti anketlerinde yükselişin devam edeceği öngörüsü ağır basarken yükseliş beklentisi hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında yükseliş yaşanmasına neden oldu. 

Pandemi döneminde ülkelerin ekonomilerini ayakta tutabilmek adına piyasalara pompalamış oldukları fazla paralar ne yazık ki korkulduğu gibi enflasyon rakamlarında yükselişi beraberinde getirmişti. Tüm dünyada küresel enflasyon krizi hakim olurken yaşanan yükselişi dizginlemek için pek çok ülke zorunlu olarak faiz artırımına başlamıştı. Enflasyon oranları yükselen ülkeler arasına Türkiye'de katılmış, Türkiye'de enflasyon canavarı yeniden hortlamış ve çift haneli enflasyon rakamlarına geri dönüş yapılmıştı. 

OCAK ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından piyasaların merakla beklemiş oldukları enflasyon rakamları yarın yani 3 Şubat 2022 tarihinde saat 10:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Enflasyon rakamlarındaki yükselişin devam edeceği beklentisi ağırlık kazanırken Bloomberg HT beklenti anketi ile söz konusu oranın yüzde 46,5 olarak duyurulmuş, aylık TÜFE beklentisi ise 9,4 olarak ilan edilmişti. 

2 şubat altın fiyatları

ENFLASYON YÜKSELİRSE ALTIN NE OLUR, ENFLASYONUN YÜKSELMESİ ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Yarın açıklanacak olan enflasyon rakamlarının yükselmesi beklenirken enflasyon rakamlarındaki yükseliş en çok altın fiyatlarını etkiliyor. Enflasyonist ortamlarda altın her zaman güvenilir liman olması özelliği ile öne çıkarken enflasyonun yüksek çıktığı ortamda altın fiyatları da yaşanan bu artıştan olumlu etkileniyor. Altın fiyatları bugün 780 TL sınırını zorlamaya devam ederken uluslararası piyasada ise ons altının fiyatı 1800 dolar seviyesinin üzerini test etmeyi sürdürüyor. 

2 şubat dolar kuru listesi

ENFLASYON YÜKSEK ÇIKARSA DOLAR NE OLUR, ARTAR MI, DÜŞER Mİ?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan şahin açıklamalar ile güçlenen dolar kuru yükselişini sürdürürken normal koşullar altında enflasyonun yükseldiği ortamda dolar kurunun zayıflaması bekleniyor. Enflasyon para birimleri üzerinde olumsuz etkiye sahip bulunuyor. Ancak TL için zayıflama işareti olarak kabul edilen enflasyonun dolar kurunu yükseltebileceği belirtiliyor. 

ENFLASYON YÜKSEK ÇIKARSA BORSA NE OLUR?

Enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanması kişilerin harcamalarını arttırması ve diğer tasarruf ve yatırım araçlarına olan ilgisini azaltması anlamına geldiği için borsa için yüksek enflasyon olumsuz etkiye sahiptir. 

NOT: Emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@