EPDK Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır? Hesaplama Ekranı

EPDK elektrik faturalarında hata tespit edenlerin başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu. Vatandaşlar elektrik faturası nasıl hesaplanır araştırıyor. İşte adım adım fatura hesaplama işlemleri.

Finans 13.01.2022 - 14:10 13.01.2022 - 14:10 Büşra Uluşen

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), önceki gün yaptığı açıklamada, aralık ayı elektrik faturalarının ocak ayı tarifesi üzerinden hesaplandığı iddiası ile binlerce şikayet aldıklarını belirtmişti. 

Firmaların geçerli olan tarife dışında bir tarife üzerinden hesaplama yapamayacaklarının altı çizilirken faturasında hata olduğunu tespit eden vatandaşların hemen EPDK'ya başvurmaları gerektiği söylendi. 

EPDK'dan gelen bu açıklamadan sonra elektrik faturalarının nasıl hesaplanacağı merak konusu olurken vatandaşlar faturalarında bir yanlışlık olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak istiyor.

ELEKTRİK FATURASI NASIL HESAPLANIR?

EPDK'dan gelen açıklamada vatandaşların EPDK'nın resmi sitesi üzerinde yer alan fatura hesaplama bölümünden faturalarını hesaplayabilecekleri, bir yanlışlık tespit edilmesi durumunda EPDK'ya bildirmeleri söylendi. 

Elektrik faturasını hesaplayabilmek için izleyeceğiniz adımlar şu şekilde:

- EPDK'nın resmi internet sitesine girin. 

epdk fatura

- Açılan sayfada '' Fatura Hesaplama '' sekmesine tıklayın.

epdk fatura 2

- Burada karşınıza '' Elektrik Faturası Hesaplama '' modülü çıkacak. Buraya elektrik faturanızın ilk okuma tarihini ve sonra son okuma tarihini girin. 

epdk fatura 3

- Açılan sayfada faturanızda yazan tarife tipini listede yer alanlar arasından seçerek tıklayın.

epdk fatura 4

- Son olarak yine faturanızda yazan tüketim miktarını girerek '' Hesapla '' butonuna tıklayın. 

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra tüketim bedelinizin karşılığı olan faturalandırma ücretiniz karşınıza çıkacak. Faturanızda yazan tutar ile hesaplama sayfasında yazan miktar uyuşmuyor ise faturanız ocak ayı tarifesi üzerinden hesaplanmış olabilir. Bu nedenle EPDK'ya başvurarak faturanızın incelenmesini talep edebilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@