EPDK'dan Elektrik Faturası Açıklaması! Şubat Ayında 350 TL Gelen Fatura Mart Ayında Kaç TL'ye Düşecek?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik faturalarında yeni düzenlemeler hakkında kapsamlı bir açıklama yaptı. İşte elektrik faturalarında yeni dönemin merak edilenleri...

Finans 01.03.2022 - 00:11 01.03.2022 - 00:11 Engin Uzunoğlu

Kabine toplantısında elektrik faturalarına dair yapılan düzenlemelere ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yeni düzenlemelerin elektrik faturalarını nasıl etkileyeceğine dair tüm ayrıntılar kamuoyu ile paylaşıldı. 

EPDK ELEKTRİK FATURASI AÇIKLAMASI

EPDK’nın açıklamasına göre düşük kademe elektrik tüketim limitinin günlük 8 kilovatsaate yükseltildi. Bu yükseltme ile 32 milyon mesken abonesi bu dilimde yer alacak. Mesken abonelerinin yüzde 81’i bu dilimin sağladığı avantajlardan yararlanabilecekler.

KDV indiriminin mesken abonelerine nasıl yansıyacağı da belli oldu. Yüzde 18 KDV’den yüzde 8 KDV’ye düşüş ile günlük 8 kilovatsaate kadar elektrik kullanan aboneler kilovatsaat başına 1,26 TL ödeme yapacaklar. Günlük 8 kilovatsaat seviyesini aşan kısımlar için ise mesken aboneleri 1,89 TL ödeme yapacaklar. EPDK yapılan bu değişimlerin 1 Mart’tan itibaren geçerli olduğunu duyurdu. 

350 TL'LİK FATURA 302 TL'YE DÜŞECEK

EPDK örnek bir fatura hesaplaması da paylaştı. 30 günlük fatura dönemi içerisinde 240 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi Şubat ayında 350 TL fatura bedeli ödemesi gerekiyordu. Ancak Mart ayında bu fatura yapılan indirimlerle 302 TL’ye düşecek.

TİCARETHANE ABONELİKLERİ KADEME UYGULAMASINA GEÇTİ

EPDK bir diğer düzenleme olan ticarethane statüsündeki aboneliklerde kademe uygulamasına geçileceğini de açıkladı. Bu aboneler Mart ayından itibaren günlük 30 kilovatsaate kadar yüzde 25 indirimli elektrik kullanacaklar. Bu abonelerin günlük 30 kilovatsaate kadar olan kullanımlarında kilovatsaat başı nihai fiyat 2,05 TL olacak. Bu yapılan düzenlemeden de 6 milyon 315 bin ticarethane abonesi yararlanacak. Ticarethane abonelerinin yüzde 91’i bu imkandan faydalanacak. 

DERNEKLER, VAKIFLAR, CEMEVLERİ MESKEN ABONESİ OLACAKLAR

Ayrıca EPDK 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere iktisadi işletmeleri kapsam dışında kalmak üzere dernek ve vakıf merkezlerinin, bunların şubelerinin, cemevlerinin, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı için kullanılan tesislerin mesken abone grubuna alındığını açıkladı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@