EPGİS Başkanı Fesih Aktaş'tan Şok Eden Açıklama: Benzinin Litre Fiyatı 11 TL Olabilir!

Akaryakıtta ÖTV payının sıfırlanması ile yeni zamların kapıda olduğu açıklandı. Benzinin litresi 11 TL mi olacak? Epgis Başkanı Fesih Aktaş'tan endişelendiren açıklama...

Finans 25.10.2021 - 01:36 25.10.2021 - 01:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de akaryakıt zamları gündemden düşmüyor. Hem dolar kurunda hem de petrol fiyatlarında yükselişler meydanaq gelince akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinde önemli oranlarda artışlar kaydedildi. Bu da Türkiye'de akaryakıt zamlarının ardı ardına gelmesine neden oldu. Yapılan bu zamlar vatandaşlarca tepkiyle karşılanırken asıl büyük zammın kapıda olduğu Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş'ın açıklamasıyla ortaya çıktı. 

BENZİNİN LİTRE FİYATI 11 TL'YE ÇIKABİLİR AÇIKLAMASI!

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş yaptığı son açıklamada yeni bir ÖTV düzenlemesi yapılmadığı takdirde benzinin litre fiyatının 11 TL'ye çıkabileceğini, motorinin litre fiyatına 2 TL, LPG oto gazın litre fiyatına da 1 TL zam yapılabileceğini açıkladı. Bu zam miktarlarının oldukça yüksek olması nedeniyle vatandaşların zor durumda kalacakları bildirilirken bunun ekonomiye yansımasınıon da çok olumsuz olacağı kaydedildi. 

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına geçtiğimiz günlerde arsı ardına zamlar gerçekleştirildi. Zamların ilan edilmesinden önce ise çok sayıda vatandaş pompaya yansımadan önce benzin istasyonlarında araçlarıyla beraber uzun kuyruklar oluşturdular. Gidişatın ise bu kuyrukların devam etmesine yönelik olmasından dolayı büyük bir endişe yaşanmaya başlandı. 

AKARYAKITTA ÖTV PAYI SIFIRLANDI

2021 yılında akaryakıt ürünlerinde uygulanan Eşel Mobil Sistemi gereği vatandaşlar uzun bir süre yapılan zamlardan etkilenmediler. Bu zamlar devletin akaryakıt ürünlerinden aldığı ÖTV payından karşılandı. Hatta bu nedenle akaryakıt ürünlerinde devletin oluşan ÖTV kaybı yıl sonuna kadar 46 Milyar TL'yi bulması tahmin ediliyor. Ancak şu anda akaryakıt üğrünlerinde devletin fedakarlık yapabileceği ÖTV payı kalmadı. ÖTV payının zamlarla sıfırlanmasıyla artık fiyat artışları direkt olarak pompa fiyatlarına yansımaya başladı. Bunun için yeni bir ÖTV düzenlemesi yapılması gerekiyor. 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ GELİŞTİRİLMEZSE YENİ ZAMLAR KAPIDA

EPGİS başkanı Fesih Aktaş yapmış olduğu son açıklamasında, “Devletin Eşel Mobil Sistemini geliştirmesi gerekiyor. Bunun üzerinde bir düzenleme yapılmaması durumunda benzinde 2,53 TL, motorinde 2,05 TL ve LPG Oto Gazda 1 TL KDV eklenmek zorunda kalınacak. Bu düzenleme yapılmamasının anlamı benzinin litre fiyatının 11 TL'ye çıkması demektir.” dedi. 

BENZİNİN LİTRE FİYATINA 44 KURUŞ ZAM GELİYOR

Son yapılan hesaplamalara göre benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren 44 kuruş zam yapılacağı bildirildi. Bu benzin zammı henüz resmen açıklanmasa da sektör kaynakları zamma kesin gözüyle bakıyorlar. Ancak dolar kurunda meydana gelen yükselişlerden dolayı zammın miktarının artabileceği kaydedildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@