Erdoğan Yüksek Faize Savaş Açtı, Kredi Muslukları Vatandaşa Açılıyor! Devlet ve Özel Banka Kredi Faiz Oranları

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan canlı yayında banka kredileri açıklaması geldi. Kredi faizleri düşecek mi, ihtiyaç kredisi faizleri ne zaman düşecek son dakika, en yüksek 32 günlük vadeli mevduat faizi kaç?

Finans 27.01.2022 - 08:20 27.01.2022 - 08:33 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan beklenen kredi müjdesi geldi. Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde özel bankaların uygulamış olduğu yüksek faiz oranları rakamlarını eleştirdi. 

Kredi çekmek isteyen kişilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan özel bankaların faizde sömürü çarkını çevirmeye devam ettiklerini belirterek kamu bankalarının ise bu konuda daha hassas davrandıklarını dile getirdi. Faizden medet bulunmasını doğru bulmadıklarını belirten Erdoğan özel bankaları bir kere daha yüksek faiz uyguladıkları için eleştirdi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA KREDİ AÇIKLAMASI 2022!

Yüksek faize karşı olduğunu bir kere daha dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan "Özel bankalar kredide yüksek faizle sömürü çarkını devam ettiriyor. Kamu bankaları bu konuda hassas. Vatandaşını yüksek faizle sömürme gayreti içine giremez.

Bundan rahatsız olacak özel bankalar biliyorum ama bunu söylemek zorundayım. Tüketim ekonomisine destek vereceksek sömürü yoluyla değil. Siz böyle yaparsanız gideceği yer neresi, uygun krediyi veren kamu bankalarıdır. Faizden medet umulmasını doğru bulmuyoruz" açıklamasında bulundu. 

konut kredisi 27 ocak

EN DÜŞÜK KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR KAMU BANKALARI OLDU! 

Bankaların güncel kredi faiz oranları incelendiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi kamu bankalarının çok daha düşük faiz oranları uyguladığı görüldü. Örneğin 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisi paketinde kamu bankalarının kredi faiz oranı yüzde 1,20 seviyesinden başlarken bu oran en düşük faizli özel bankada 2,02 olarak uygulanıyor. Bu da Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu yapan kişinin bu kredi paketinde 191 bin TL geri ödeme yaparken özel bankada aynı kredi için 268 bin TL ödeme yapması anlamına geliyor. Yani özel banka 77 bin TL daha fazla faiz alıyor. 

ihtiyaç kredisi 27 ocak

İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI OCAK 2022! KAMU VE ÖZEL BANKALAR ARASINDAKİ FARK NE KADAR?

İhtiyaç kredisi faiz oranı içinde benzer bir tablo yaşanıyor. 36 ay vadeli 10 bin TL kredi paketinde kamu bankaları arasında en düşük faizi Vakıfbank yüzde 1,55 faizle verirken bu bankanın aylık kredi taksit tutarı 384 TL ve kredi geri ödemesi 13 bin 860 TL olarak gerçekleşirken en uygun ihtiyaç kredisi veren özel bankada bu oran yüzde 1,85 olarak uygulanıyor. Bu faiz oranı ile aynı kredinin özel bankaya geri ödemesi ise 14 bin 678 TL olarak gerçekleşiyor. 

en yüksek vadeli mevduat faizi 27 ocak

EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA, 32 GÜNLÜK VADELİ TL MEVDUAT HESABI OLANLAR NE YAPMALI?

Özel bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise kamu bankalarını geride bırakıyor. Kamu bankalarında en yüksek faiz veren banka Vakıfbank arı hesabı ile yüzde 18 rakamı olurken özel bankalarda ise en yüksek vadeli mevduat hesabı faizi oranı yüzde 22 olarak uygulanıyor. Finans sektörü kamu bankalarının kar amacı gütmemesi, hazine tarafından desteklenmesi gibi avantajları olduğunu belirterek bu nedenle faiz oranlarının daha makul seviyelerde olduğunu belirtiyorlar.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@