Erken Emekli Olan Meslekler! SGK Yıpranma Payı Listesi İçinde Olanlara 10 Senede Emeklilik Müjdesi

Emekli olmak isteyen milyonlarca kişi erken emeklilik formülü ararken SGK yıpranma payı listesi 2021 güncellendi. Erken emekli eden meslekler hangileri, kimler erken emekli olabilir?

Finans 09.10.2021 - 10:04 09.10.2021 - 10:04 Gülcan Özer

Emekli olmak için yaş şartı getirilmesinin ardından SGK tarafından yayımlanan yıpranma payı listesi daha da önem kazanmıştı. Tehlikeli meslekler olarak kabul edilen mesleklere yapılan yasal düzenleme ile erken emekli olma hakkı tanınmıştı. Halk arasında erken emekli eden meslekler olarak anılan yıpranma payı listesi 2021 ile 45 mesleğe erken emeklilik hakkı verildi. 

SGK yıpranma payı listesi içerisinde yer alan belirli mesleklere fiili hizmet süresi zammı ile çalışılan süreye ek olarak ilave gün ekleniyor. Böylelikle listede yer alan bazı mesleklere 5 senede bazı mesleklere ise 10 senelik çalışma ile emekli olma imkanı sunuluyor. Peki, erken emekli eden meslekler hangileri, SGK yıpranma payı olan meslekler nelerdir, 10 yılda emeklilik mümkün mü, erken emekli olmanın şartları, yolları, püf noktaları nelerdir?

SGK YIPRANMA PAYI OLAN MESLEKLER 2021 LİSTESİ! 

SGK Yıpranma Payı Genelgesi ile beraber erken emekli eden meslekler listesi de güncellenmiş oldu. 45 meslek için erken emeklilik müjdesi gelirken tehlikeli işler kategorisinde yer alan ya da yoğun stres ve risk içeren işlerde çalışan kişilere sadece 10 senede emeklilik hakkı tanındı. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK fiili hizmet süresi zammı ile beraber çalışma süresine eklenen yıpranma payı ile daha kısa sürede emekli olma imkanı sunulmaktadır. 

sgk-yıpranma-payı-listesi-2021

SGK tarafından yayımlanan yukarıda resimde yer alan kurşun ve arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde, alüminyum, demir-çelik, döküm ve asit üretimi fabrikalarında, Emniyet, MİT, basın ve gazetecilik sektörlerine ait olan 45 meslek grubu için erken emekli olma imkanı sunuldu. 

MADEN İŞÇİLERİ KAÇ SENEDE EMEKLİ OLUYOR?

Son derece riskli ve tehlikeli bir iş yapan maden işçileri için emeklilik konusunda kolaylıklar sağlanmaktadır. Pek çok kişi "maden işçileri kaç yaşında emekli oluyor?" sorusunun yanıtını merak ederken maden işçileri emeklilik konusunda yaş sınırı aranmamaktadır. Maden işçilerine çalıştıkları her sene için 180 gün yıpranma payı eklenmekte olup böylelikle maden işçileri 5 senede emekli oluyor. Türkiye'de erken emeklilik hakkı ile en kısa sürede emekli olanlar maden işçileri olup 5 yıl çalışma ile emeklilik hakkı elde etmektedirler. Diğer SGK yıpranma payı meslekleri içerisinde yer alan kişiler ise 10 senede erken emeklilik hakkı elde etmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@