Eşyası Olmayana, Eskiyene, Alamayana Belediyeler, Vakıflar ve Devletten Eşya Yardımı Başvuru Formu

Ekonomide yaşanan daralma nedeni ile yardım programları devreye girerken eşya yardımı yapan kurumlar için de yeni duyuru geldi. Eşya yardımı almak istiyorum diyenler için başvuru formu ve şartları!

Finans 04.11.2021 - 10:35 04.11.2021 - 10:35 Gülcan Özer

Pandemi döneminin de getirdiği olumsuzluklar, tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar ve global piyasalardaki fiyatlamalar ne yazık ki Türkiye'de de ekonomik sorunlar yaşanmasına neden olmuştu. Yükselen enflasyon rakamları ve gelen zamlar sonrasında dar gelirli vatandaşın geçim sıkıntısı daha da artarken devletin ve belediyelerin sosyal yardımları arttırıldı. 

Özellikle de son dönemde beyaz eşya ve mobilya fiyatlarına gelen zamlar sonrasında alt gelir grubu vatandaşlar için eşya yardımı daha da önem kazanırken devletten eşya yardımı almak isteyenlere ek olarak belediyeler ve vakıflar da eşya yardımları ile öne çıktı. 

DEVLETTEN EŞYA YARDIMI BAŞVURUSU! E DEVLET EŞYA YARDIMI BAŞVURU EKRANI VAR MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden devlet eşya yardımı yapmaktadır. Bakanlığın barınma yardımları programı arasında yer yer alan yardım programı kapsamında "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için" para yardımı yapılmaktadır. 

ev eşyası yardımı aile bakanlığı

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da bu yardım için başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden kabul edildiği ilan edilmişti. Söz konusu yardımlar için ikametgahınızın kayıtlı olduğu belediyeyi ziyaret ederek sosyal yardımlaşma bölümüne şahsen başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. 

EŞYA YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Eşya yardımından yararlanmak isteyen kişilerin aranılan belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Aile Bakanlığı tarafından yapılan eşya yardımında başvuru yapacak olan kişiler için aranılan şartlar;

Hane içinde kişi başına düşen gelirin en fazla 852 TL olması (asgari ücret üzerinden hesaplanmakta olup o yıl için belirlenen asgari ücretin 1/3'ü olarak uygulanır), 

Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul  olma gibi özel şartlardan herhangi birine sahip olmak, 

Muhtaç durumda olmak yer almaktadır. 

ibb beyaz masa eşya yardımı

EŞYA YARDIMI YAPAN KURUMLAR, VAKIFLAR HANGİLERİ?

Devletin yanı sıra il ve ilçe belediyeleri, sosyal yardımlaşma dernekleri ve vakıflar ile özel şahıslarda yardım yapabilmektedir. 

İBB BEYAZ MASA EŞYA YARDIMI BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eşya yardımı yapan belediyeler arasında yer almakta olup Beyaz Masa üzerinden yapılan başvurularda yapılan incelemeler sonrasında gerçekten kişinin ihtiyaç sahibi olup olmadığı incelenerek yardım yapılmaktadır. 

ankara büyükşehir belediyesi eşya yardımı

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BEYAZ EŞYA YARDIMI VE ÖĞRENCİ EŞYA YARDIMI DEVAM EDİYOR MU?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş beyaz eşya yardımı ve öğrenci eşya yardımı için belediye olarak destek vereceklerini açıklamış ve hayır yapmak isteyen kişiler ile ihtiyaç sahipleri arasında köprü görevi üstlenmişti. Belediye üzerinden hem eşya yardımı yapmak istiyorum hem de eşya yardımı almak istiyorum diyen kişilerin başvuruları kabul ediliyor. 

EŞYA YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Muhtaç durumda olan kişilere eşya yardımı belediyeler, vakıflar ve devletten yapılmaktadır. Başvuru için il ve ilçe belediyeler ile kaymakamlıklar içerisinde yer alan sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden başvuru yapabilirsiniz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@