Evi Boyatmadan Boşaltan Kiracıdan Ev Sahipleri Tazminat Alabilirler Mi?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan boya meselesinin yasal boyutları merak ediliyor. Evi boyatmadan çıkan kiracı tazminat öder mi?

Emlak Haberleri 22.05.2022 - 01:47 22.05.2022 - 01:47 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında problem teşkil eden meselelerden birisi de boya sorunudur. Ev sahipleri kiracıların evden çıkarken boya yaptırmalarını talep etmektedirler. Kiracılar ise çıkacakları ev için ekstra bir maliyetle karşılaşmak istemiyorlar. Peki evi boyatmadan çıkan kiracı ev sahibine tazminat öder mi? Kiracı evi boyatmadan evden çıktıysa ev sahibi bu masrafı depozitodan düşebilir mi?

KİRACI EVİ BOYATMADAN ÇIKARSA NE OLUR?

Ev sahipleri kiracılara evlerini verirken boyalı verdiklerini söyleyerek aynı şekilde geri istemektedirler. Ancak kiracılar genellikle bu talebe olumlu karşılık vermemektedirler. Kiracılar evden çıkarken ev sahiplerine evi boyatmadan teslim etmekteler. Bu da iki tarafın arasındaki çekişmeyi meydana getirmekte ve çoğu zaman da mahkeme sürecine kadar mesele uzamaktadır.

Bir anlaşmazlığın hukuki çözümünde Yargıtay'ın emsal kararları dikkate alınmaktadır. Kiracının evi boyatma meselesi ile alakalı olarak Yargıtay'ın daha önceden verdiği emsal kararlar bulunmaktadır. Buna göre kiracı esas itibariyle evi boyalı teslim almışsa bile evden çıkarken evi boyatarak teslim etmek zorunda değildir. 

Ev sahipleri kiralanan evi nasıl teslim etmişlerse o şekilde teslim almak hakları olduklarını ileri sürmektedirler. Ancak konunun hukuki boyutuna bu açıdan bakılmamaktadır. Kiracılar kiralanan evlerde olağan yıpranmadan dolayı bir maliyete katlanmak zorunda değillerdir. Eğer kiracı evden çıkarken boya kiralama süresinde eskimişse bu olağan yıpranma olarak değerlendirilmektedir. Bu yıpranmadan dolayı da kiracılar sorumlu tutulamıyorlar. Lakin eğer kiracı evi hor kullanmış ve boya bundan dolayı zarar görmüşse o zaman değerlendirme değişmektedir. Böyle bir durumda kiracının evi boyatması yasal zorunluluktur.

Kiracının evi boyatmadığını iddia ederek ev sahibinin depozito ücretinden kesinti yapması da yasal değildir. EV sahibi evi boyatmak zorunda olmayan kiracının ödediği depozitodan bu nedenle kesinti yaparsa yasalara uygun hareket etmemiş olur. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@