Evini faizsiz almak isteyenlere kamu katılım bankaları 0.99'la finansman verecek mi?

Faizsiz ev almak isteyenler için kamu katılım bankaları da Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi 0.99 ve 0.89 faiz oranıyla konut kredisi verecekler mi? İşte merak edilen sorunun cevabı.

Finans 12.05.2022 - 15:07 12.05.2022 - 15:07 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Kamu bankaları üzerinden sağlanacağı açıklanan konut kredisi paketleri vatandaşları heyecanlandırdı. Detayları belli olan  paketlerin kamu bankaları üzerinden sağlanacağı ilan edilirken faiz oranları yüzde 0.99 ve yüzde 0.89 olarak ilan edildi. Bu noktada en önemli sorulardan birisi de söz konusu kredilerin kamu katılım bankaları tarafından sağlanıp sağlanmayacağı. 

KAMU KATILIM BANKALARINDAN 0.89 VE 0.99 KAR PAYI İLE KONUT FİNANSMANI VERİLECEK Mİ?

İlan edilen konut kredisi paketlerine bakıldığında vatandaşlar 0.99 faizle sıfır yapılardan alacakları ev için kredi çekebilecekler. Kredi limiti 2 milyon TL'ye kadar çıkabilecek geri ödemeler 120 ay vadeil olacak. 0.99'lu konut kredisi sadece sıfır konut alımında ve ilk evini alacaklar için verilecek. Listede yer alan 0.89 faizli konut kredisi ise ikinci el evler ile sıfır evler için geçerli olacak. Bu kredi paketinde ise vatandaşlar alacakları evin değerinin yarısını 1 nisan öncesinde kayıtlı olan döviz ve altın  hesaplarından karşılayacaklar. Yarısı için ise 0.89 oranla 120 ay vade ile kredi verilecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısında kredi paketleri hakkında "İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler." dedi. 

Finansman Bekleyenler

Evini faizsiz alacaklar ise Ziraat Bankası, Halbank ve Vakıfbank dışında Vakıf Katılım Bankası yada Ziraat Katılım Bankası üzerinden konut finansmanı bekliyorlar. Henüz bu konuda bir açıklama olmazken genel beklenti ayn maliyet oranları ile benzer özellikler ile paketlerin konut finansmanı şeklinde sağlanması. Detaylar için krediler için başvuruların açıklamasıyla birlikte kamu katılım bankalarından yapılacak açıklama beklenecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@