Eylül Ayı Başvuruları Açıldı! Onaylanırsa 68 TL, 91 TL, 137 TL Elektrik Desteği PTT Hesabınızda

Eylül ayında elektrik tüketim desteği başvurusunda bulunmak isteyecekler için süreç başladı. PTT hesabına yatırılan destek ödemeleri için güncel rakamlar ve başvuru işlemleri haberimizde.

Finans 07.09.2021 - 10:14 07.09.2021 - 10:14 Mustafa KARAGÖZ

Devlet tarafından sağlanan desteklerin en fazla takip edileni elektrik tüketim desteği. Aileler son zamların ardından elektrik tüketim desteğini alabilmek için neler yapması gerektiğini araştırıyorlar. Eylül ayı başvurularını yapmak isteyenler için tüm detayları aktarıyoruz. 

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ EYLÜL AYI BAŞVURULARI

Elektrik Tüketim Desteği her ay sağlanan desteklerin başında geliyor. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destek ödemeleri PTT üzerinden vatandaşlara ödenir. Ödemeler nakit para olarak sağlanmaz. Vatandaşların hanede yaşayan kişi başına göre belli bir limit tanımlanır. Tanımlama sonrasında her ay elektrik desteği PTT hesabına aktarılır. Vatandaşlar faturalarını öderken ilk önce tanımlı destekleri faturadan düşer. Geri kalan tutar aile tarafından ödenir. 

Örneğin aileye 137 TL elektrik desteği tanımlandı. Aileye ay sonunda 150 TL elektrik faturası gelirse ilk önce 137 TL'lik destek kısmı fatura bedelinden düşer. Aile sadece 13 TL ödeme yaparak 150 TL'lik faturasını öder. 

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Aile Bakanlığı resmi sitesinden yapmış olduğu destek açıklamasında 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi hanelere sağlanan destek olduğunu duyurdu. 

Ne Kadar Ödeme Alırım?

Elektrik tüketim desteği alacak olan vatandaşlara ödemeler hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenir. Hanede yaşayan kişi sayısı çok ise destek ödemeleri daha fazla ödenir. 

2 kişilik hanelere aylık 75 kWh yani 68,67 TL karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

3 kişilik hanelere aylık 100 kWh yani 91,56 TL karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

4 kişilik hanelere aylık 125 kWh yani 114,44 TL karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh yani 137,33 TL karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu destekler için herhangi bir başvuru yapmaya gerek yok. Aİle Bakanlığı sosyal yardım almakta olan ailelere bu desteği otomatik tanımlıyor. Ancak kendine özel durumu olan aileler başvuruda bulunmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında bireysel başvuru yapabilirler. Kendi ilçe kaymakamlıklarına gidecek olan aileler buradan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı biriminden işlemleri tamamlayacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@