EYT'de Hükümetten Somut Adım! EYT'lilere 3'lü Maaş Hesabı Emeklilik için ise 49 Yaşı Tamamlama Şartı

EYT ile emeklilik düzenlemesi kapsamında daha önce hiç konuşulmayan bir formül gündeme geldi. EYT 2022 düzenlemesi kapsamında 700 gün prim desteği ve 49 sınır yaş şartları ile emeklilik gelebilir.

Finans 24.12.2021 - 12:55 24.12.2021 - 12:55 Mustafa Karagöz

Emeklilikte yaşa takılanlar hükümetin öncelikli olarak planladığı düzenlemeleri tamamlamasını bekliyor. Memur ve emekliler ile ilgili düzenlemelerin tamamlanmasının ardından ise EYT meselesi ele alınacak. 

EYT'DE 2022 YILI KADER YILI OLACAK 

EYT konusuna ilişkin son açıklama AK Parti kanadından geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu katıldığı bir televizyon programında EYT'liler için ilk müjdeyi verdi. Akbaşoğlu EYT ile ilgili 2022'de bir çalışma olacağını somut bir dille söyledi. AK Parti Grup Başkan Vekili, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili konuşmasında “Bunlardan sonra da EYT’li kardeşlerimizin talepleri irdelenecek. Bu manada Vedat Bilgin Bey bu konu ile ilgili daha önce bir takım çalışmalar yapmıştı. Bunun detaylandırılması ile ilgili çalışmalar da mutlaka yapılacak ve talepler değerlendirilecek” demişti. Akbaşoğlu eyt konuşmasını ise emekli olamayan vatandaşlarımızın müsterih olmalarını EYT ile ilgili mutlaka bir çalışma yapılacağını vurgulayarak tamamladı. 

EYT'DE SINIR YAŞ 49 İDDİASI

EYT düzenlemesi ile ilgili hükümetin üzerinde özellikle durduğu konuların başında yaş sınırı olduğu ifade ediliyor. Çalışma Bakanlığı'nda hakim olan görüşün belli bir yaşın altında olanlara emeklilik sağlanmaması. EYT düzenlemesi çıksa bile 49 yaşını tamamlamayanlar 50 yaşına girmeyenlerin emekli olamayacağı bildiriliyor. Sınır yaş şartı ise en az  49'un tamamlanması 50 yaşında olunması. Hatta burada ek düzenlemeler olabileceği ifade ediliyor. 

EYT'DE 3'LÜ MAAŞ HESABI

Bilindiği üzere EYT düzenlemesi 1999 yılı Eylül ayından önce işe girenleri kapsıyor. Ancak gözden kaçan bir diğer nokta ise maaş hesabı. SGK emekli maaş hesabında çalışanların işe giriş dönemlerine bakıyor. 1999 öncesi 2000 - 2008 arası ve 2008 sonrası işe girenler için maaş bağlama oranları değişiyor. 

2000 öncesi dönemde daha yüksek aylık bağlama oranları kullanılırken daha sonra ki dönemler için aylık bağlama oranları düşüyor. EYT'liler için oluşan avantaj ise yaş beklerken ödenen yüksek ve fazla primlerin maaş hesabına dahil edilecek olması. Üç ayrı dönemde farklı aylık bağlama oranları ile güncelleme katsayılarıyla emekli maaşları hesaplanacak. Maaş hesabında kişilerin prim ödeme tutarları ise esas belirleyici etmen olacak. 

EYT İÇİN İLK ADIM TARİHİ

EYT düzenlemesi için kritik olan düzenleme 3600 ek gösterge. EYT öncesinde 3600 ek gösterge düzenlemesi tamamlanacak. Bu düzenlemenin TBMM'ye ulaşmasının ardından Çalışma Bakanlığı kolları EYT için sıvayacak. Uzmanlar ise 2022'nin ilk çeyreğinde somut alımların atılabileceğini ifade ediyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@