EYT'de Son Formül! Primi Tamamlamış 50 Yaş Üzeri Herkese Müjdeli Haber

EYT düzenlemesinin ne zaman TBMM'ye geleceği merak konusu. EYT'liler gün içinde yaşanan son dakika EYT haberlerini yakından takip ederken uzmanlarda EYT ile emeklilik hakkında formülleri açıklıyorlar.

Finans 25.01.2022 - 09:19 25.01.2022 - 09:19 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili olarak en önemli gelişme düzenlemenin 2022'de ele alınacak hatta TBMM yolunu tutacak olması. EYT ile ilgili bilinmeyen nokta ise düzenlemenin hangi şartlarla çıkacağı, kimleri kapsayacağı ve emeklilik işlemlerinin nasıl olacağı. 

2022'de EYT ile emeklilik için Çalışma Bakanlığı'nın benimseyebileceği düzenlemelere dair ekonomistlerden ve uzmanlardan yeni açıklamalar geliyor. Yeni formülleri ilan eden uzmanlar emeklilik hakkının nasıl geleceğini yorumluyorlar. 

EYT İLE EMEKLİLİKTE KRİTİK ŞART PRİM GÜNÜ

Emeklilik düzenlemesine ilişkin bu zamana kadar birçok formül konuşuldu. Almanya yada Finlandiya modeli ile her eksik yıl için eksik maaşlı emeklilik, kademeli emeklilik, kesintili emeklilik, yaş şartlı emekliik gibi modellerin dışında ise yeni bir formül gündemde. 

EYT'de Son Formül! Primi Tamamlamış 50 Yaş Üzeri Herkese Müjdeli Haber

Yeni formüle göre EYT kapsamında emekli olmak isteyenlerin belli bir gün prim ödemesi yapmış olması ve belli yaş sınırını aşmış olması gerekiyor. 

Uzmanlar Çalışma Bakanlığı'nın 5000 prim gün şartı ve 50 yaş şartı ile bir emeklilik yöntemi benimseyebileceğini ifade ederken bu düzenlemenin 5900 prim gün ve 50 yaş olarak da uygulanabileceğini ifade ettiler. 

5 YENİ FORMÜL KONUŞULUYOR

Son günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 5 yeni formül konuşuluyor. Birinci formül 50 ve 55 yaş şartıyla kısmı emeklilik. 10 yıl prim ödeyenleri emekli eden bu sistemde kadınlar için 50, erkekler için ise 55 yaş şartı öngörülüyor. İkinci formül yaş şartsız, sigorta günüyle emeklilik. Bu formül kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) sigortalılık süresinin tamamlanmasıyla emeklilik sağlıyor. Üçüncü formül kademeli emeklilik.

EYT'de Son Formül! Primi Tamamlamış 50 Yaş Üzeri Herkese Müjdeli Haber 2

Bu formüş Almanya modeli olarak bilinen düşük maaş ile erken emeklilik formülü. Dördüncü yöntem ise Almanya modeline benzer Finlandiya modeli. Bu sistem de her eksik yıl için daha az maaş öngörüyor. Son formül ise prim ile emeklilik. İlk prim ödeme tarihine göre 5000 ile 5975 gün arasında prim ödenmesi halinde emeklilik sağlıyor. 

EYT NE ZAMAN MECLİSE GELECEK?

EYT'nin meclise geleceği tarihe ilişkin en somut açıklama Mustafa Destici'den geldi. Destici bir tv programında kendisine sorulan soruya 2022 sonunda çalışma tamamlanır 2023 gibi meclise gelir ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@