EYT'de Staj Sorunu Çözülecek Mi? Ünlü İsimden Son Dakika Açıklaması

Çalışma hayatında yer alan ve emeklilik için gün sayan vatandaşların bir bölümünde staj konusunda talepleri olmuştu. Staj düzenlemesi isteyen çalışanlar için ise sürpriz bir açıklama geldi.

Finans 07.02.2022 - 12:58 07.02.2022 - 12:59 Mustafa Karagöz

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar staj başlangıcının ilk SGK prim ödemesi olarak kabul edilmesini içeren bir düzenleme talebinde bulunmuşlardı. Sosyal medyada sıkça yer alan düzenleme için kampanyalar düzenlenmiş ve konu gündeme getirilmek istenmişti. 

STAJ DÜZENLEMESİ 2022 VEYA 2023'DE ÇIKAR MI?

Vatan Gazetesi Yazarı İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır son yazısında, staj düzenlemesi konusunu ele aldı. 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için gerçekleştirilmesi muhtemel değişimlere dair yazmış olduğu yazısında, staj konusunda gündeme getirilen talepleri değerlendiren İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı, hükümetin atabileceği adımları yorumları. 2022'de veya 2023'te EYT'nin çıkması durumunda staj düzenlemesi konusunda bir düzenleme olmayacağını öngördülüğünü ifade eden Mert Nayır şu ifadelere yer verdi. 

"2023 Seçimlerine kadar önümüze birçok müjde paketi gelecek, olmaz dediklerimiz olacak gibi görünüyor. Ancak EYT sorununun çözüleceğini vadeden bir hükümetten ayrıca staj mağdurlarının sorunlarının çözülmesini beklemek hayal kurmak olur. Zaten staj mağdurlarının da büyük bir kısmını EYT’liler oluşturuyor. Açıkçası EYT gelirse, staj gelmez diyebiliriz."

Staj Düzenlemesi Ne İçeriyor?

Staj düzenlemesi çalışma hayatına staj ile başlayan çalışanlar için ödenen staj primlerinin ilk SGK primi olarak kabul edilmesini içeriyor. Bu durumda çalışanların işe giriş tarihi çok öne çekilebilecek ve daha erken yaşta emeklilik hakkı elde edilecek. 

Çalışanlar için emeklilik yaş düzenlemesi konusunda genel beklenti EYT Yasası olurken staj konusunda somut bir açıklama gelmedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@