Faiz İndirimi İle Kaosa İzin Verdiler Diyen Dolar Kahini Ünlü Ekonomist Açıkladı! Dolar Kuru İçin 15 TL Uyarısı!

Analizleri ile dikkat çeken Ekonomist Remzi Özdemir, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını değerlendirerek dolar kuru için 15 TL uyarısı yaptı.

Finans 18.11.2021 - 22:43 18.11.2021 - 22:43 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirimi kararı ekonominin ana gündem maddesi oldu. Bu kararın ardından dolar kuru 11 TL seviyesini aştı. Yaşanan bu önemli gelişmeler üzerine ekonomist Remzi Özdemir yeni bir değerlendirme yaptı. Dolar kuru için 15 TL uyarısı yapan Remzi Özdemir yaşanan sürece dair dikkat çeken detayları vurguladı.

İNŞAAT LOBİSİ KAZANDI

İnşaat lobisinin Merkez Bankası'nın faiz indiriminin tek kazananı olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı ile inşaat lobisi kazandı. Burada Merkez Bankası'nın tek amacı inşaat sektörünün hareketlenmesiydi. Şu anda inşaat sektörünün istediği oldu. Ancak bunun ne kadar faydası olacak o tartışılır. Bankaların geçtiğimiz yıl olduğu gibi konut kredisi faizlerini indirip yoğun bir şekilde kredi vereceklerini zannetmiyorum.” dedi.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRPRİZ OLMADI

Merkez Bankası'nın faiz indiriminin kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Beklentimiz faiz indirim yönündeydi. Kararın açıklanmasının hemen öncesinde dolar kuru geri çekildi. Bir anda herkes Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapmayacağını düşünmeye başladılar. Ancak yatırımcılar terse geldiler. Bizim için faiz indirimi sürpriz olmadı. Bizim sürekli söylediğimiz gerçekleşti. Biz faiz indirimi olmasını arzu etmedik ama siyasi irade bunu istiyordu.” ifadelerini kullandı. 

MERKEZ BANKASI KAOSA İZİN VERDİ

Merkez Bankası'nın ekonomide kaosa izin verdiğini söyleyen Remzi Özdemir, “Ben bundan sonra bir kaos ortamının devamını bekliyorum. Merkez Bankası yönetiminin ekonomide kaosa izin verdiklerini düşünüyorum. Son 6 ayda faiz indirim tek merkez bankası Türkiye oldu. Yani bütün dünya aptal ama Türkiye doğruyu düşünüyor. Söylenecek çok fazla da şey yok. Bu saatten sonra ne söylersen söyle faydası olmaz.” şeklinde belirtti.

LÜTFİ ELVAN GÖREVDEN AFFINI İSTEYECEK İDDİASI

Faize prensip olarak karşı olduğunu söyleyen Remzi Özdemir, “Biz yüksek faize prensip olark karşı insanlarız. Biz neden yüksek faiz ödeyelim. Ancak ülkede ekonomik istikrar sağlandığında faiz düşer. Türkiye bu şartları ortaya koymuş değil. Ayrıca Türkiye'nin ekonomi yönetiminde bazı adımlar atılabilir. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın faiz konusunda ekonomi yönetimiyle ayrıştığı artık çok açık hale geldi. Bakan Lütfi Elvan görevden affını kısa bir süre içerisinde isteyecektir.” dedi.

DOLAR KURU İÇİN 15 TL UYARISI

Dolar kuru ile alakalı olarak uyarıda bulunan Remzi Özdemir, “Dolar kurunun yükselişini umursamayanlar bir görüş ortaya attılar. Dolar kuru belirli bir seviyeye kadar yükselecek, bırakalım oraya kadar gitsin ve Türk lirası gerçek değerini bulsun. Onlara göre dolar o seviye daha az talep görecek ve insanlar da dolarlarını bozduracaklardı. Onların hesapları aynen bu dediğim şekilde. Çok büyük yanılıyorlar. Dolarda bir uzay boşluğu tezi var. Dolar sonsuza kadar gidebilir. Dolar 13 TL de olur 15 TL de olur. Sen ülke olarak yapısal düzenlemeler yapmazsan, ekonomik istikrar sağlayamazsan doları tutamazsın.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@