Faiz İndirimi Sonrası Bankaların Hesapları Değişti! İşte Banka Banka Güncel İhtiyaç Kredisi Faizleri!

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapmasının ardından bankacılık sektöründe tüm kartlar yeniden dağıtıldı. Faizlerde değişime giden bankalar ihtiyaç kredisi faizlerini güncellediler.

Finans 25.09.2021 - 13:41 25.09.2021 - 13:53 Engin Uzunoğlu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yaptığı sürpriz faiz indirimi ile bankacılık sektöründe büyük bir değişimin de kapısını araladı. Gelen faiz indiriminin ardından kredi politikalarını gözden geçiren bankalar ihtiyaç kredisi faizlerinde güncelleme yapmak zorunda kaldılar. Ekonomide kartların yeniden dağıtılması ile tüm hesaplar değişince bankalar da kredi verme konusunda mali şartlarda değişikliğe gittiler.

Bankaların kredi verme oranlarını azaltmak için BDDK tarafından zaman zaman bazı kısıtlamalar getiriliyor. Son getiriler 50 Bin TL üzerindeki ihtiyaç kredilerinde en fazla 24 ay vade olabilir kısıtlaması da kredi politikalarında değişiklik yapmak konusunda bankalar da bir zaruret haline geldi. Peki tüm gelişmeler göre şu anda hangi banka yüzde kaç faizle ihtiyaç kredisi veriyor? 20 Bin TL ihtiyaç kredisinin banka banka maliyet hesaplamaları ne oldu? 

KAMU BANKALARI İHTİYAÇ KREDİLERİ GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Kamu bankaları her dönem müşterilere uygun maliyetlerle kredi veren finans kuruluşları olarak tanınıyor. Şu anda da piyasa ortalamasının altında faizlerle vatandaşlar kamu bankalarından ihtiyaç kredisi çekebiliyorlar. 

Ziraat Bankası tarafından yapılan son güncellemeye göre müşterilere aylık yüzde 1,59 faizle ihtiyaç kredisi veriliyor. 36 ay vadeli 20 Bin TL ihtiyaç kredisi çeken müşteriler Zirata Bankası'na ayda 773 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu kredinin toplam maliyeti ise 27.936 TL olarak açıklandı. 

kamu bankaları ihtiyaç kredisi maliyetleri

Halkbank ihtiyaç kredisi aylık faiz oranını yüzde 1,63 olarak güncelledi. Bu bankadan 36 ay vadeli 20 Bin TL ihtiyaç kredisi çeken müşteriler bankaya her ay 779 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu şartlarda ihtiyaç kredisi çeken müşteriler toplamda 28.152 TL'lik bir maliyeti karşılamak durumunda kalıyorlar. 

Vakıfbank'ın ihtiyaç kredisi kampanyasının faiz oranı yüzde 1,55 olarak açıklandı. 36 ay vadeli 20 Bin TL ihtiyaç kredisi kullanan Vakıfbank müşterileri bankaya her ay 767 TL ödeme yapıyorlar. Vade sonuna gelindiğinde ise 27.720 TL'Lik kredi maliyeti ödenmiş oluyor. 

ÖZEL BANKALAR İHTİYAÇ KREDİSİ GÜNCEL FAİZ ORANLARI 

Özel bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen müşteriler bazı bankalarda oldukça düşük faizlerle karşılaşırken bazı bankalarda da yüksek maliyetleri ödemek zorunda kalıyorlar. Uygun maliyetle ihtiyaç kredisi veren bankalardan olan ING Bank yeni müşterilere aylık yüzde 1,35 faizle ihtiyaç kredisi veriyor. 36 ay vadeli 20 Bin TL ihtiyaç kredisi çeken müşteriler bankaya her ay 738 TL kredi taksiti ödüyorlar. Krediin toplam maliyeti ise 26.657 TL olarak açıklandı.

Uygun faizle ihtiyaç kredisi veren bankalardan olan QNB Finansbank da müşterilerine aylık yüzde 1,39 ile nakit desteği sağlıyor. 36 ay vadeli 20 Bin TL ihtiyaç kredisinin aylık taksiti 743 TL olurken toplam maliyeti ise 26.868 TL oluyor. 

ihtiyaç kredisi maliyetleri özel bankalar

İş Bankası da maliyeti düşük nakit desteği ile müşterilerinin finansal sorunlarına çözüm üreten bankalar arasında yer alıyor. Buna göre İş Bankası'nın ihtiyaç kredisi aylık faizi yüzde 1,60 olarak güncellendi. 36 ay vadeli 20 Bin TL ihtiyaç kredisi için İş Bankası tarafından aylık 775 TL kredi taksiti talep ediliyor. Bu kredinin maliyetinin ise 27.990 TL olduğu bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@