Faiz İndirimi Sonrası TEB' den Sürpriz Konut Kredisi Kararı! Bu Oranlarla Ev Sahibi Olmayan Kalmayacak!

Konut satın almak isteyenlere uygun maliyetlerle TEB tarafından kredi veriliyor. TEB konut kredisi kampanyası şartları nelerdir?

Finans 25.09.2021 - 21:30 25.09.2021 - 21:30 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitmesi sonrasında tüm gözler bankalara çevrildi. Bankaların bir süre önce faize indirimine gitmesi, yeni faiz indirimine çok fazla reaksiyon vermemelerine sebep oldu. Buna rağmen bazı bankalar birçok kredi paketinde önemli ölçüde indirim yaptı. Bu bankalardan biri de TEB olarak dikkat çekti.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 750.000 TL’ye kadar olan konut kredisi taleplerinde oranını %1,51’den %1,37’ye düşürdü. Kendi evini almak için fırsat arayanlar, kısa sürede TEB’ in sürpriz konut kredisi kararına kayıtsız kalmadı. Daha ilk günlerden itibaren yoğun bir başvuru süreci başladı. Siz de artık kendinize ait bir yuvanız olsun istiyorsanız bu avantajlı kredi sunumundan faydalanabilirsiniz.

TEB Konut Kredisi Başvurusu

TEB konut kredisi başvurusu öncesinde kredi ile satın alacağınız evi belirlemeniz gerekiyor. İlgili evin tapu kayıtlarında kat irtifakı ya da kat mülkiyeti kaydı bulunmalı. Alacağınız evin tapu fotokopisi ile birlikte hesabınızın bulunduğu TEB şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Daha önce hiç TEB hesabı açmadıysanız dilediğiniz bir şubeye giderek konut kredisi talebinde bulunabilirsiniz.
İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, internet sitesi gibi kanallardan başvuru yapmanız halinde krediniz için ön onay alma hakkı elde edersiniz. Kredinizin ön onay adımından geçmesinin akabinde şubeye giderek gerekli belgeleri iletmeniz gerekiyor. Gelir belgenizle birlikte alınacak konutun tapu görüntüsü de muhakkak yanınızda olmalı. 

TEB Konut Kredisi Şartları

Geçmiş dönemlerle kıyasladığımızda TEB konut kredisi şartlarının oldukça hafiflediğini görüyoruz. Kredi notunuz aktif gecikmeniz bulunmaması şartıyla çok yüksek olmasa bile konut kredisi başvurunuzun onaylanma durumu söz konusu. Daha önce 1200 bandındaki kredi notuna sahip bireylere konut kredisi vermekte güçlük çıkaran TEB, yeni dönemde daha esnek davranmaya başladı.
Satın alınacak evin krediye uygun olması da önemli bir şart. Eğer alacağınız ev konut kredisine uygun değilse kredi ile satın almak üzere yeni bir ev bulabilir ya da konut kredisine uygun olmaması sebebiyle TEB ihtiyaç kredisi seçeneğinden yararlanabilirsiniz. 

Konut kredisi çekmeniz halinde ekspertiz ücreti, dosya tahsis ücreti, ipotek tesis ücreti, DASK ve konut sigortası ücreti ile hayat sigortası primini de ödemeniz gerekir. Konut kredilerinin ödeme planında BSMV ve KKDF vergileri ise yer almaz. Devlet, ev almak isteyen vatandaşlara destek olabilmek amacıyla konut kredilerinde BSMV ve KKDF uygulamasını kaldırmıştır. Ne var ki kredinizi erken kapamak istemeniz halinde vergi ödemediğiniz için kapama cezası ile karşılaşırsınız. Konut kredinizin bitmesine 3 yıldan daha az bir süre varsa kapama tutarının %1’i, 3 yıldan daha fazla bir süre varsa %2’si kadar ceza ödemek durumunda kalırsınız. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@