Faiz ve Dolar Kurunun Üstesinden Geldik Diyen Maliye Bakanı Nebati Enflasyon Ne Zaman Düşecek Açıkladı

Bursa İş Dünyası Buluşması programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati; dolar kuru, enflasyon ve faiz oranları hakkında yeni açıklamalarda bulundu...

Finans 04.04.2022 - 13:50 04.04.2022 - 13:52 Gülcan Özer

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yüksek çıkan enflasyon rakamları sonrasında konuya ilişkin ilk açıklamasını Bursa İş Dünyası Buluşması programında gerçekleştirdi. Bakan Nebati yapmış olduğu açıklamasında salgın ve savaş nedeni ile emtia fiyatlarına hızlı bir yükseliş yaşanmasına dikkat çekerek enflasyon rakamlarının düşeceği tarihi açıkladı. 

Savaşın ne kadar süreceğinin ekonomik faaliyetler üzerinden belirleyici bir etken olacağını belirten Bakan Nebati, Amerika'da son 40 yılın, Avrupa Birliğinde ise son 35 senenin en yüksek enflasyon rakamlarına ulaşıldığını belirterek tüm dünyanın yüksek enflasyon rakamları ile mücadele ettiğini ve çözüm aradığını belirtti. Türkiye'de de yükselen enflasyon rakamları ile mücadele edildiğini belirten Bakan Nebati Türkiye, 2021’de dünyada birçok rakibini geride bırakarak lider ülke konumuna geldiğini söyledi. 

ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, ENFLAYON HANGİ TARİHTE DÜŞER?

Bakan Nebati Antalyalı iş adamları ile bir araya geldiği toplantıda dolar kuru, enflasyon ve faiz oranları hakkında da değerlendirmelerde bulunarak "Dünya ekonomilerinin en büyük sorunu artan enflasyon. Ülkemizde de özellikle ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının geçici etkileri, küresel artış ve arz yönlü unsurlar enflasyonda etkili olmaktadır.

Yüzde 61’e çıkan enflasyonu kalıcı olarak düşürme konusunda kararlı adımlar atmaktayız. KKM ve bununla sunulan çeşitli enstrümanlarla oynaklığı dizginledik" diyerek kur, enflayson ve faiz kıskacında ilk olarak kuru stabil hale getirdiklerini, sonra faizle mücadele ettiklerini yıl sonu itibari ile ise enflasyonu düşüreceklerini söyledi. 

Enflasyon üzerindeki kur baskısını azalttıklarını belirten Bakan Nebati, faizin ve kurun üstesinden geldiklerini, enflasyonun da üstesinden geleceklerini söyledi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@