Faizin Üzerine Dolar Benzini Döktü Merkezin Kibriti Çakması Bekleniyor! Bankaların Kredi Faizleri Düşecek Mi Son Dakika?

Bankaların kredi faiz oranları takip edilmeye devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan düşük faiz açıklamaları heyecan yaratmıştı. İhtiyaç, taşıt, konut kredisi faizleri düşecek mi?

Finans 13.12.2021 - 07:56 13.12.2021 - 07:56 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "düşük faiz" açıklamalarının ardından gözler bankaların kredi faiz oranları rakamlarına çevrilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan Eylül ayı itibari ile başlayan faiz indirimleri kredi faiz oranlarına aynı hızla yansıtılamadı.

Merkez Bankası Eylül ayında 100 baz puan faiz indirimi ile başladığı indirim yolculuğunda Ekim ayında 200 baz puan ve Kasım ayında 100 baz puan olmak üzere son 3 toplantısında toplamda 400 baz puan faiz indirimi yaparak politika faiz oranını yüzde 19 seviyesinden yüzde 15 seviyesine çekmişti. Bankaların kredi faiz oranları için uygulanan faiz indirimi ise ne yazık ki bu rakamdan çok uzakta kaldı. 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını indiren bankalar, kredi fazi oranları için ise temkinlik yaklaştı.

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI DEĞİŞTİ! 

Dolar kurunun 14 TL sınırına dayandığı 3 Aralık haftasında ne yazık ki bankaların kredi fazi oranları da yükseldi. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları bir önceki haftaya oranla 1 puanlık artışla yüzde 24,52 seviyesine yükselirken ticari kredi faiz oranları, konut kredisi faizleri ve taşıt kredisi faiz oranları da yükseliş gösterdi. 

kredi faiz oranları değişti

EV KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞTÜ MÜ, BUGÜN İTİBARİYLE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen konut kredisi paketinde kredi faiz oranları sıfır konut kredisi için yüzde 1,20 ve ikinci el konut alımları için ise yüzde 1,29 olarak revize edilmişti. Ancak özel bankalarda faiz artırımları devam etti. 

konut kredisi faiz oranları listesi 13 aralık

Yapılan indirimlere rağmen Merkez Bankası tarafından açıklanan kredi verilerine göre konut kredisi faiz oranları yüzde 16,94 seviyesinden yüzde 17,03 seviyesine ulaştı. En uygun konut kredisi veren bankalar ise kamu bankaları oldu. Özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1,50 ile İş Bankası tarafından veriliyor. 

taşıt kredisi faiz oranları 13 aralık

BANKALARIN TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI ALEV ALDI! 

Kredi faiz oranları incelendiğinde en fazla artışın ise taşıt kredisi paketinde olduğu görüldü. Bankaların araç kredisi faiz oranları yüzde 21,48 seviyesinden yüzde 23,64 seviyesine büyük bir artış gösterdi. En uygun araç kredisi veren banka Vakıf Katılım Bankası olurken, en düşük taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1.45 oldu. 

ihtiyaç kredisi faiz oranları 13 aralık

İHTİYAÇ KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ, SON DAKİKA?

İhtiyaç kredisi/son dakika gelişmeleri yakından takip edilirken indirim beklenen faiz oranlarında ne yazık ki yükselişler yaşandı. En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,49'a fırlarken en uygun ihtiyaç kredisi veren banka da QNB Finansbank oldu. 

32 günlük mevduat 13 aralık

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARINDA SONU DURUM NE, EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Bankada parası olanlar için en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 17,25 seviyesine çekilirken 100.000 TL aylık faiz getirisi de 1.437 TL seviyesine düştü. En yüksek faiz veren banka ise Burgan Bank oldu.

KREDİ FAİZ ORANLARI 2022 DÜŞECEK Mİ, KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER 2021?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerine rağmen kredi faiz oranlarında yükseliş yaşanması piyasaları da şaşkına çevirirken TCMB'nin eski başekonomisti Hakan Kara yaşanan durumu Sözcü Gazetesi'ne değerlendirdi. Kara yapmış olduğu açıklamasında “TCMB'nin faiz artırması mevduat faizinde sert yükselişe neden olur.

Dolayısıyla bankalar verdikleri kredilerden ilerde zarar etmemek için kredi faizlerini aşağı çekmemeyi tercih ediyor. Risklerini yönetebilmek için kredi faizlerini artırıp vadeyi kısaltıyorlar” diyerek bankaların dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası'nın bir sonraki toplantısında faiz artırımı kararı alabileceği beklentisini fiyatladığını dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@