Faizlerde 2. Dalga Patladı! Cumhurbaşkanı Faizi Düşüreceğiz Demişti, Bankalar Dinlemedi: Kredi Faizleri Alev Aldı

Bankalar kazan kaldırdı, kredi faizleri patladı! Cumhurbaşkanı vatandaşı faize ezdirmeyeceğiz derken bankaların faiz artırdı! Taşıt, konut, ihtiyaç kredisi faiz oranları 2021! En uygun kredi...

Finans 22.12.2021 - 08:34 22.12.2021 - 08:48 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklama ile Ekonomik Kurtuluş Savaşı ilan etmiş ve vatandaşı yüksek faize ezdirmeyeceklerini belirterek faiz indirimi yapacaklarını duyurmuştu. Yapılan açıklamanın ardından Merkez Bankası Eylül ayında politika faiz indirimi yapmaya başlamıştı. 

Eylül ayında yapılan ilk toplantıda politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinden gerçekleştirilen 100 baz puanlık faiz indirimi ile yüzde 18 seviyesine çekilmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hem enflasyon hem de dolar kurunda yaşanan yükselişe rağmen faiz indirimini sürdürmüş, Ekim ayı toplantısında 200 baz puan, Kasım ayı toplantısında 100 baz puan ve Aralık ayı toplantısında da 100 baz puan olmak üzere toplamda 500 baz puanlnık faiz indirimi yaparak politika faiz oranı rakamının yüzde 14 seviyesine kadar çekti. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ İNDİRİMİ BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARINA YANSIMADI, BANKALAR FAİZ YÜKSELTTİ! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarına yansımadı. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank dahi sadece ticari krediler ile konut kredisi paketlerinde sınırlı indirime gitti. Özel bankalar ise faiz indirmek bir yana son derece yüksek oranlarda faiz artırımı yaptı. 

Dün itibari ile başlayan faiz güncellemeleri bugün 2. dalga etkisi ile yeni bir seriye dönüştü. Devlet bankaları dahi faiz yükseltti. Ziraat Bankası ve Vakıfbank ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yükseltti. 

ihtiyaç kredisi 22 aralık

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE 2 SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKTI! 

En büyük yükseliş ihtiyaç kredisi paketlerinde yaşandı. Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ne yazık ki uçuşa geçerken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,04 seviyesini gördü. Devlet bankalarında ise en uygun kredi veren banka yüzde 1.55 oranını uygulayan Vakıfbank oldu. 

özel bankaların konut kredisi faizi 22 aralık

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELDİ! EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN ÖZEL BANKA HANGİSİ?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında kamu bankaları karar almış, konut kredisi faiz oranı ikinci el konut kredilerinde yüzde 1,29 seviyesine sıfır konutlarda ise yüzde 1,20 seviyesine çekilmişti. Özel bankalar ise ne yazık ki bugün yeni güne yeni bir faiz artırımı kararı ile başladı. En uygun konut kredisi faiz oranı özel bankalarda yüzde 1,51 seviyesine fırlarken en düşük konut kredisi veren özel banka ise bu oranı uygulayan Denizbank oldu. 

KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ, 2022 YILINDA FAİZLER NE OLUR?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında artık faiz indirimi için alanları kalmadığını belirtmişti. Merkez Bankası tarafından artık faiz indirimi yapılması beklenmezken  dolar kuru ve enflasyon oranlarında düşüş yaşanması durumunda kredi faizlerinin özel bankalar tarafından indirilebileceği belirtiliyor. Bu nedenle kredi faiz indirimi müjdesi bekleyen kişilerni enflasyon rakamları ve dolar kurunu takip etmesi gerekecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@