Faizsiz 240.000 TL konut kredisinde SGK hak sahipliği listesini açıkladı! Listede misiniz tıklayın hemen öğrenin

SGK faizsiz 240.000 TL 120 ay vadeli konut kredisi için çok fazla bilgi kirliliği oluştu. Ziraat Bankası üzerinden çekilebilecek kredi için SGK hak sahipliği listesini açıkladı. Kendinize bakın..

Finans 07.05.2022 - 10:46 07.05.2022 - 10:46 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu özel bir konut kredisi paketi basında çok sık yer almaya başladı. Öyle ki TV kanallarında haber ekranlarına taşınan kredi için birçok vatandaş da araştırma içine girdi. Peki SGK'nın faizsiz konut kredisi nedir, kimler kullanabilir? İşte bilinmesi gerekenler

SGK FAİZSİZ ZİRAAT BANKASI DESTEKLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hak sahipleri listesinde yer alan vatandaşlara, kendi evleri olmaması şartıyla konut kredisi vereceğini ve ev almalarına aracılık edeceğini ilan etti. Kurum tarafından yapılan açıklamada, sağlanacak konut kredisinde hiçbir faiz olmayacağı duyuruldu. Müşteriler sadece belli masrafları ödeyerek SGK'dan borç para alarak ev alma şansı elde edecekler. 

SGK'nın konut kredisi paketinde müşterilere sunulan özellikler ise şunlar;

Kendi evi olmayan ve SGK'nın listesinde yer alanlar 240.000 TL'ye kadar konut kredisi çekebilecekler. En üst limti bu tutar olurken kredi kullanımı ve alımına aracılık eden banka Ziraat Bankası olacak. Geri ödemeler 120 ay vadeli olacak. 10 yıl süreli ödenecek olan konut kredisinde müşteriler temel konut kredisi masraflarını ödeyecekler. 

KİMLER HAK SAHİBİ İŞTE O LİSTE

Basında yer alan haberlerde emeklilere faizsiz konut kredisi gibi başlıklar kullanıldı. Halbuki söz konusu kredi paketi tüm emeklileri kapsamıyor. İşte kimlerin faizsiz konut kredisi kullanabileceğine ilişkin SGK'nın resmi sitesinden yayımlanan liste. 

Esas Hak Sahipleri

* 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine göre, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre, 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananlar.

* 15 Temmuz Gazileri de SGK'nın faizsiz konut kredisi için hak sahibi kapsamında yer alır. 

Bu iki esas hak sahibi dışında ayrıca ilgili kanun kapsamında hak sahibi olan vatandaşların vefat etmiş olması halinde geride kalan dul ve yetimleri de hak sajibi olur. Bunun dışında harp veya vazife malullüğü aylığı almakta iken faizsiz kredi hakkından yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri de hak sahibidir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@