Faizsiz Nakit Avans Parası! Limit 12 Bin 750 TL Taksiti Her Ay Maaştan Düşecek

Nakit para avans desteği 2022 yılında da devam edecek. 3 maaş tutarı kadar çekilebilecek nakit avans parası, faizsiz kullanılacak ve maaş bağlandıktan sonra her ay maaştan düşerek ödenecek.

Finans 21.01.2022 - 14:52 21.01.2022 - 14:52 Mustafa Karagöz

Faizsiz nakit avans desteği Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sağlanır. Yıllık belirlenen limitler her yıl başında artar. 2022 yılında da artan nakit avans desteği 12 bin 750 TL rakamına ulaştı. 2021 yılında SGK tarafından ödenen nakit avans desteği 8 bin 472 TL olarak ödeniyordu. Asgari ücrete bağlı ödenen ve asgari ücretin zamlanmasıyla yüzde 50 oranında yükselen nakit avans desteği için SGK'ya başvuru yapılması gerekiyor. 

Peki Sosyal Güvenlik Kurumu kimlere nakit avans sağlar? Nakit avans başvurularının onaylanması için şartlar neler? İşte bilinmesi gereken tüm detaylar;

FAİZSİZ 3 MAAŞ TUTARI KADAR NAKİT AVANS DESTEĞİ 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu bilindiği üzere çalışma hayatında yer alan tüm vatandaşlar için çok sayıda mali hak uygulaması yapar. Vatandaşların çalışma hayatı sürecinde haklarını koruyan kurum, vatandaşlar çalışma döneminin sona ermesinin ardından oluşan emeklilik bekleme süresi ve emeklilik döneminde de önemli hakları uygulamaya alır. 

3 aylık nakit avans 2022 sgk

Emeklilik bekleme süresinde sağlanan en önemli hak ise nakit avans ödemesidir. 

Emekli olmak için SGK'ya 2022 yılında başvuruda bulunacak olan vatandaşlar için bir inceleme süreci başlayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik başvurularında tüm şartların doğruluğundan emin olmak için başlattığı inceleme süreci sonunda emeklilik başvurusunu onaylar. Eğer çalışanın emeklilik şartlarında eksiklik varsa tüm şartların tamamlanması istenir. 

Emeklilik başvurularının yapılmasının ardından başlatılan değerlendirme süreci bazen çok uzayabiliyor. Eğer emeklilik başvuru süreci 90 günü aşmışsa ve emeklilik başvurusunda bulunan vatandaşlara nakit avans hakkı doğuyor. 3 aylık asgari ücret tutarı kadar ödenen nakit avans desteğinde, faiz bulunmuyor. 

3 aylık nakit avans 2022 sgk 2

NAKİT AVANS ÖZELLİKLERİ VE 2022 YILI BAŞVURU ONAY ŞARTLARI

2022 yılında nakit avans desteği için başvuru hakkı oluşan ve SGK'ya başvuruda bulunan vatandaşlar, 3 asgari ücret tutarı kadar nakit avans alma hakkına sahip olacaklar. 4.250 TL x 3 formülü ile vatandaşlara 12.750 TL nakit destek sağlanacak. 

12.750 TL'nin geri ödemesinde faiz uygulanmayacak. Geri ödemeler maaşın bağlanmasının ardından aylık maaştan belli bir tutar kesilerek tamamlanacak. 

Nakit avans başvuruları SGK'ya yazılı olarak yapılacak. Ödeme onayı emeklilik başvurusunun 3 ay içinde halen cevaplanmamış olduğu durumlar için geçerli olacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@