FED Açıklayacak, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Yön Bulacak! Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanıyor?

FED Temmuz 2021 toplantısı ve faiz kararı için geri sayım başlayacak. Dolar kuru ve altın fiyatlarının yönünü belirleyecek Powell konuşması saat kaçta?

Finans 28.07.2021 - 10:00 28.07.2021 - 10:12 Gülcan Özer

Yeniden yükselişe geçen koronavirüs vaka sayıları, artan endişeler ve bazı ülkelerin kaldırmış olduğu kısıtlama kararlarını geri getirmesi piyasalarda tansiyonu yükseltti. Yaşanan korku ve panik dalgası altın fiyatları ve dolar kuru üzerinden baskıyı arttırken gözler Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrildi. 

FED TEMMUZ 2021 TOPLANTISI NE ZAMAN, TEMMUZ AYI FAİZ KARARI BUGÜN SAAT KAÇTA AÇIKLANIR?

Dünya ekonomisinin nabzını tutan Amerikan Merkez Bankası FED Temmuz ayı toplantısı için beklenen büyük gün geldi. Amerikan Merkez Bankası Powell başkanlığında bir kere daha ekonomide yaşanan dalgalanma ve faiz oranlarının belirlenmesi için bir araya gelecek. 

FED Temmuz ayı toplantısı kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda piyasalara yön verecek olan faiz kararı belirlenecek. FED tarafından ilan edilen karar kadar toplantı sonrasında kamuoyuna açıklanacak olan toplantı tutanığı ve Powell tarafından yapılacak olan konuşmada büyük önem taşıyor. Bu konuşmada verilecek olan mesajlar ile piyasa yön arayacak. 

FED başkanının güvercin mesajları piyasayı rahatlatırken şahin mesajlar ise dolar kuru yatırımcısını sevindirecek ve dolar kurunda yükselişi getirecek. 

gram altın ve dolar

FED FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANIR?

Piyasaların nefesini tutarak beklemiş olduğu faiz toplantısı başladı. Yapılan toplantı sonrasında alınacak olan karar FED Başkanı Powell tarafından toplantının hemen sonrasında düzenlenecek basın toplantısı ile ilan edilecek. 

FED' in bu toplantıyı da pas geçerek faizleri sabit tutması beklenirken varlık alımı başta olmak üzere vereceği mesajlarda yakından takip edilecek. Kritik karar Türkiye Saati ile 21:00 ila 22:00 saatleri arasında ilan ediliyor. 

FED FAİZ KARARI DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLER, DOLAR DÜŞER Mİ, FED FAİZ ARTIRIMI YAPARSA ALTIN NE OLUR?

Açıklanacak karar hem dolar kuru hem de altın fiyatları üzerinde etkili olacak. Piyasalar FED'in faizi sabit tutmasını beklerken böyle bir durumda yatırım araçlarında oynaklık yaşanmayacak.

Olası bir faiz artırımı kararı ise dolar kurunun pimini ateşleyecek. Dolar kurunda son derece sert bir yükseliş yaşanabileceğini belirten ekonomistler böyle birkarar beklemediklerini dile getirirken verilecek olan mesajların satır aralarının takip edileceğini ve piyasanın buna göre fiyatlama yapacağını dile getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@