FED Faiz Kararı Sonrası Piyasalar Sert Hareketlendi! Dolar, Euro Ve Ons Altın Ne Kadar Oldu?

FED faiz kararının açıklanmasının ardından bu veri akışı hemen piyasalar tarafından fiyatlandı. FED faiz kararı sonrası dolar, euro ve altın ne kadar oldu?

Finans 15.12.2021 - 22:38 15.12.2021 - 22:38 Engin Uzunoğlu

Tüm dünyada piyasaların merakla beklediği Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı açıklandı. FED Aralık 2021 faiz kararında uzun bir süredir olduğu gibi faizlerde değişiklik yoluna başvurmadı. FED faizleri 0 - 0,25 aralığında sabit bırakmaya devam etti. bu gelişmeyle beraber piyasalarda hemen yeni fiyatlamalar yansımaya başladı.

Türk lirasının değer kayıplarının sürdüğü bir sırada gelen bu faiz kararının döviz kurlarına ne şekilde yansıyacağı merak ediliyor. Türk lirası FED kararı karşısında dalgalı bir fiyatlamaya maruz kaldı. Önce döviz kurlarında bir düşüş meydana gelirken bu düşüşler uzun süreli olmadı. Hemen kurlar düştükleri seviyeye geri döndüler. İşte FED sonrası dolar, euro ve altın fiyatlamaları...

DOLAR KURU FED KARARI SONRASI NASIL HAREKET ETTİ

fed sonrası dolar 1

FED faiz kararı açıklanır açıklanmaz dolar kurunda hemen ani bir hareketlilik meydana geldi. Faiz kararı açıklanmadan hemen önce kur 14,81 TL seviyesinde bulunuyordu. Faiz kararı ile beraber dolar kuru bir anda sert bir şekilde 14,63 TL seviyesine düştü. ANcak bu düşüş kalıcı olmadı ve Türk lirası FED kararı sonrası kısa süreli kazanımını yine sert bir şekilde geri vererek yenide 14,81 TL seviyesine geri döndü. Şu anda da bu seviyeden fiyatlama sürüyor.

FED SONRASI EURO KURUNDA GÖRÜNÜM

fed sonrası euro

FED kararı sonrasında Euro kurunda da dolar kurundaki bir görünüm hakim oldu. Kararın hemen öncesinde 16,69 TL'den fiyatlanan Euro kuru, faiz kararının açıklanmasıyla beraber sert bir şekilde 16,48 TL'ye kadar düştü. Sert şekilde meydana gelen bu düşüşün yükselişi de aynı sertlikte oldu. Euro kuru çok geçmeden yeniden 16,69 TL seviyesine ulaştı. Şu anda ise euro kuru 16,62 TL'den işlem görmeye devam ediyor. 

FED FAİZ KARARI ALTIN PİYASASINI NASIL ETKİLEDİ

fed sonrası altın

FED faiz kararının en yoğun etkisi altın piyasasında meydana geldi. Bu kararın açıklanmasından hemen önce ons altın 1.762 Dolar seviyesinde fiyatlanıyor. Karar ile beraber ons altın fiyatı sert bir şekilde önce 1.757 Dolar seviyesine ve ardından da 1.755 dolar noktasına geriledi. Ancak bu gerileme de kalıcı olmadı ve çok geçmeden ons altın 1.766 Dolar noktasına kadar ilerledi. Şu anda ise ons altın 1.763 Dolar noktasında işlem görmeyi sürdürüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@