FED Kararı Sonrası Piyasalar Hareketlendi! Dolar Kuru, Ons Altın Ve Gram Altın Fiyatları Değişti!

FED faiz kararının açıklanması ve varlık alımlarının azaltılacağının duyurulması ile piyasalarda yeni fiyatlamalar gerçekleşti. Altın fiyatları düşerken dolar kurunda yükselişler meydana geldi. 

Finans 03.11.2021 - 21:39 03.11.2021 - 21:39 Engin Uzunoğlu

Günlerdir piyasalar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından alınacak kararlara kilitlenmişti. Bu akşam saatlerinde FED'in yeni kararları açıklandı. Bu açıklama ile dünya ekonomisinde yeni piyasa şartları oluştu. Ve bu yeni piyasa şartlarına bağlı olarak da yeni fiyatlamalar gerçekleşti. 

FED KASIM 2021 KARARLARI

FED tarafından alınan kararlara göre uzun bir süredir olduğu gibi Kasım 2021'de de faiz kararında değişikliğe gidilmedi. FED faizleri 0 ile 0,25 aralığında sabit tutmaya devam etti. En kritik karar ise varlık alımlarına ilişkin oldu. FED, pandemi süresince piyasaları fonlayarak ekonomiyi ayakta tutmaya çalışmıştı. Yeni karar ile beraber Kasım ayından başlamak itibariyle varlık alımlarında azaltma kararı verildi. Bu karar gereği FED bu ay 15 Milyar Dolar daha az varlık alımı gerçekleştirecek. Bu da piyasaların daha az fonlanması anlamına geliyor. 

DOLAR KURU HIZLI YÜKSELDİ!

FED'in aldığı kritik kararlar hemen piyasalarda fiyatlanmaya başladı. İlk olarak dolar endeksi alınan bu kararların etkisiyle güç kazandı. Dolar endeksinin güçlenmesi ise Türk lirasının değer kayıplarını arttıran bir sonuç doğurdu. FED kararları açıklanmadan önce dolar kuru 9,66 TL'den işlem görüyordu. Ancak karar sonrasında dolar kuru bir anda 9,71 TL'yi gördü. Şu anda ise dolar kurunun 9,70 TL'ye gerilediği görülüyor. 

ONS ALTIN FED KARARLARINI FİYATLADI

Piyasaların merakla beklediği FED kararlarının altın piyasasına yansıması da hemen etkisini gösterdi. Özellikle varlık alımlarının azaltılacağının duyurulması ile ons altında fiyat değişimleri yaşandı. Küçük çaplı olan bu fiyat değişimleri altındaki yönün belirlenmesi açısından kritik anlamlar ifade ediyor. Karar öncesinde ons altın 1.765 Dolar seviyesinde işlem görüyordu. Kararın ardından ise ons altın 1.770 Dolar seviyesini gördü. Şu anda ise ons altın düzeltme yaparak 1.765 Dolar seviyesine yeniden geriledi. 

GRAM ALTIN YENİDEN 550 TL ÜZERİNDE

Gram altında ise yükseliş trendi hakim olmaya başladı. Dolar kurundaki yükselişin etkisiyle 550 TL seviyesinin üzerine çıkan gram altında yönünün yükselişten yana olduğu bildirildi. Gram altın fiyatında ons altından yana destek alınamamasından dolayı yükselişlerin sınırlı seviyede kaldığı bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@