FED Tutanaklarından Çıkan Faiz Artırımı İşareti Altın Fiyatlarını Sert Düşürdü!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası 8FED) Aralık toplantısının tutanaklarından erken faiz artırımının işareti çıktı. Bu haberle beraber altın fiyatlarında düşüş meydana geldi.

Finans 06.01.2022 - 01:22 06.01.2022 - 01:22 Engin Uzunoğlu

Dünya ekonomisini derinden etkileyecek bir veri akışı gündeme bomba gtibi düştü. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), Federal Açık Piyasa Komistasi'nin (FOMC) 14 - 15 Aralık toplantılarının tutanaklarını yayınladı. O toplantıda FED tarafından faizlerin 0 - 0,25 aralığında sabit tutulması ve varlık alımlarının azaltılmasına dair hızın yükseltilmesine karar verilmişti. Tutanakta yer alan bilgilere göre ise FED üyeleri faiz artırımlarının beklenenden daha erken olması gerektiği yönünde görüş bildirdiler. 

FED FAİZ ARTIRIMI SİNYALİNİ GÜÇLENDİRDİ

FED'in açıkladığı tutanaklarda üyeler ekonomi, iş gücü ve enflasyon görünümlerini dikkate alarak faizlerin beklenenden çok daha önce ve hızlı bir şekilde arttırılması yönünde ifadeler ileri sürdüler. Bu da FED'in faiz artırımlarına Mart 2022'de başlamasını kesinleşmeye başladığını ortaya koydu. FED'in faiz artırımlarına başlaması tüm dünya ekonoımisini derinden etkileyecek. Altın fiyatlarında bir düşüş meydana gelmesi beklenirken dolar endeksinin de güç kazanması neticesine ulaşılabilecek.

FED TUTANAKLARI ALTIN FİYATLARINA DARBE İNDİRDİ!

Altın piyasası FED'den gelen bu haberle sarsıldı. 1.830 Dolar sınırına dayanan ve 1.825 Dolar seviyesini aşan ons altın kısa süre içerisinde geriye doğru sarkmaya başladı. Ons altın 1.805 Dolar seviyesine kadar sert bir şekilde çekildi. Alt tarafta sınır olarak değerlendirilen bu seviye şu anda ons altın için dip olarak yorumlanıyor. Bu seviyeye vuran ons altın daha sonra hafif bir yükseliş gerçekleştirdi ve şu anda da 1.811 Dolar seviyesind eişlem görmeye devam ediyor. 

altın fiyatları fed tutanakları etkisi

DOLAR KURUNDA HAFİF YÜKSELİŞ MEYDANA GELDİ

FED tutanaklarının dolar kuru üzerinde de etkisi oldu. Kurda hafif yükselişler meydana gelirken kısa süre içerisinde dengeleme hareketinin meydana geldiği görüldü. Dolar kuru 13,72 TL'ye çıkarken şu anda 13,63 TL'den işlem görmeye devam ediyor. 

ALTIN VE DOLAR KURU İÇİN FELAKET SENARYOSU!

Altın ve dolar kuru için FED faiz artırımının ihtimali bile olumsuz etki yaptı. Bu faiz artırımının gerçekleşmesi durumunda ise dolar kurunda yükselişlerin altın fiyatlarında ise düşüşlerin meydana gelmesinin kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Altın ve dolar yatırımcısı şimdiden bu yönde hazırlıklı olmak için tedbirler almaya başladılar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@