Asgari ücrete Kasım ayında kara kış zammı! İşçiler doğalgaz ve elektrik faturası için Kasım'da 3. ara zam istedi

Eylül ayında doğalgaz ve elektrik faturasına yapılan rekor zam nedeniyle kış gelmeden vatandaşta fatura derdi başlarken asgari ücretli çalışanlar maaşlarına kış öncesi fatura zammı talep ettiler. Asgari ücrete Kasımda zam gelecek mi, Kasım ayında zam var mı, 3.zam olacak mı?

Asgari ücrete Kasım ayında kara kış zammı! İşçiler doğalgaz ve elektrik faturası için ara zam istedi

Rusya ile Ukrayna'nın Şubat ayında başlattığı savaşın yıkıcı etkileri tüm dünyayı sarsmaya devam ederken özellikle de enerji fiyatları için yapılan zamlar küresel bir kriz yaşanmasına neden olmuştu. Avrupa ülkelerinin savaş nedeniyle Rusya'ya yaptırım uygulaması, Rusya'nın bu yaptırıma karşı olarak Avrupa'nın gaz vanalarını kapatması ile enerji krizi başka bir boyuta taşınmıştı. 

Aynı dönemde Türkiye'de döviz kurlarının da yükselmesi ile beraber ne yazık ki yaşanan artış daha sert hissedilmişti. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan yükselişin yanı sıra elektrik ve doğalgaz fiyatları da zamlanmıştı. Eylül ayının ilk günü yapılan güncellemeler ile hem elektrik faturalarına hem de doğalgaz tarifesine rekor zamlar gelmişti. 

BU KIŞ DAR GELİRLİ İÇİN ÇOK DAHA ZOR GEÇECEK! 

Yüzde 50 civarında faturalara yansıyacak olan zamlar nedeniyle dar gelirlinin kış derdi bu sene erkenden başlarken asgari ücretli milyonlarca çalışan bu sene asgari ücrete kış öncesi Kasım ayında erken zam yapılmasını talep etti. Asgari ücretli çalışanlar yükselecek doğalgaz ve elektrik faturası nedeniyle bu kış ödemelerde zorlanacaklarını belirterek Ocak ayı zammının 2 ay erkene çekilmesini talep etti. 

Asgari ücrete Kasım ayında kara kış zammı! İşçiler doğalgaz ve elektrik faturası için Kasım'da 3. ara zam istedi

Asgari ücrete yapılacak olan 3. zam ile rahat bir nefes almak istediklerini belirten çalışanlar sosyal medya hesapları üzerinden seslerini duyurmaya çalışırken işçi sendikaları da bir kere daha devreye girdi. İşçiler 3. zammın bir talep değil zorunluluk olduğunu belirterek asgari ücret maaşı için ödenen 5 bin 500 liralık rakamın yetersizliğini faturalarla ortaya koydu. 

Asgari ücrete Kasım ayında kara kış zammı! İşçiler doğalgaz ve elektrik faturası için Kasım'da 3. ara zam istedi - Resim : 2

ASGARİ ÜRCETE KASIM AYINDA ZAM GELECEK Mİ, 3.ZAM GELİRSE KASIM'DA ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLUR, OLACAK?

Hatırlanacağı üzere asgari ücrete Haziran ayında enflasyon zammı iddiaları gündeme gelmiş, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptıkları açıklamalar ile asgari ücrete zam olmayacağını dile getirmişti. Ancak sonrasında yoğun talep ve kamuoyu baskısı nedeni ile Temmuz ayında asgari ücrette tarihi bir ilk yaşanmış ve asgari ücrete ara zam verilerek maaşlar 5 bin 500 liraya çıkartılmıştı. 

Çalışanlar bu sefer de Kasım ayında yükselecek olan faturalar nedeniyle asgari ücrete ara zam yapılmasını ya da Ocak zammının 2 ay erkene çekilmesini talep ediyorlar. Asgari ücret zammı sonrası Kasım ayında maaşların en düşük 7 bin 500 TL olarak ödenmesi istenirsen böylelikle 2 bin liralık fatura desteği verilmesini istiyorlar.