Bankalarda Merkez Bankası depremi kapanışta geldi bu sefer onlarda faiz indirdi! İşte yeni ihtiyaç taşıt konut kredi faizi oranları

Merkez Bankası Kasım ayı PPK toplantısı ile 150 baz puanlık faiz indirimi yaparken kapanış sonrası bankalarda beklenen faiz depremi yaşandı. Bankalardan ihtiyaç taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında indirim hamlesi geldi.

Bankalarda Merkez Bankası depremi kapanışta geldi bu sefer onlarda faiz indirdi! İşte yeni oranlar

TCMB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün yapılan 150 baz puanlık faiz indirimi hamlesi sonrasında gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Merkez Bankası yaptığı faiz indirimi ile yıl sonuna gelmeden tek haneli faiz oranı hedefini yakalarken gözler bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarına çevrilmişti. 

Merkez Bankası'nın bankaları fonladığı politika faiz oranı yüzde 9 seviyesine çekilirken bankaların vatandaşa vermiş olduğu faiz oranı rakamı da merak konusu olmuştu. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz güncellemesi hamlesi sonrası kapanış sonrasında bankaların beklenen faiz güncellemesi hamlesi geldi. Çok yüksek faiz oranı veren bankalar faiz oranları nispeten düşürürken en uygun kredi oranlarında ise ne yazık ki beklenen indirim hamlesi gelmedi. 

KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, DÜŞTÜ MÜ YÜKSELDİ Mİ?

Bankaların kredi faiz oranlarında beklenen güncelleme akşam kapanışı ile yapılırken ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları rakamlarında düşüş yaşandığı görüldü. Özellikle de yüzde 3 üzerinde fahiş faiz oranı uygulayan bankaların geri adım attıkları ve faiz indirimi yapmaları dikkat çekti. 

Bankalarda Merkez Bankası depremi kapanışta geldi bu sefer onlarda faiz indirdi! İşte yeni ihtiyaç taşıt konut kredi faizi oranları

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZ ORANI HANGİ BANKADA?

Kredi faiz oranlarında beklenen güncelleme yapılırken Yapı Kredi Bankası ilk kez müşterisi olan kişilere 10 bin liraya kadar 6 ay vadeli faizsiz kredi verirken, İş Bankası ise yeni müşterilerine 5 ay vadeli faizsiz taksitli nakit avans kullanma seçeneği sundu. Kamu bankaları yüzde 1,55 faiz oranı ile ihtiyaç kredisi verirken ING Bank yüzde 1,24 seviyesine çektiği faiz oranı ile dikkat çekti. TEB ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1,64 seviyesine düşürüldü. 

Bankalarda Merkez Bankası depremi kapanışta geldi bu sefer onlarda faiz indirdi! İşte yeni ihtiyaç taşıt konut kredi faizi oranları - Resim : 2

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINDA EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında ise yüksek olan faiz oranları aşağıya çekildi. En uygun kredi paketinde kamu bankaları sıfır konut kredisi paketinde yüzde 0,99 faiz oranı ile ilk kez ev alanlara borç para verirken, sıfır ev alanlara yüzde 1,20 ve ikinci el ev almak isteyen kişilere ise yüzde 1,29 faizli konut kredisi veriyor. 7 özel banka çok yüksek olan konut kredisi faiz oranlarını daha normal rakamlara çekti. 

Bankalarda Merkez Bankası depremi kapanışta geldi bu sefer onlarda faiz indirdi! İşte yeni ihtiyaç taşıt konut kredi faizi oranları - Resim : 3

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ HANGİ BANKADA, ARAÇ KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE?

Bankaların taşıt kredisi faiz oranlarında da indirim müjdesi gelirken ING Bank yüzde 1,39 faiz oranı ile en uygun araç kredisi veren banka olurken Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından ise yüzde 1,59 faiz oranıyla borç para veriliyor. 

SONRAKİ HABER