Doları 8 TL'nin altına düşürmüştü! Görevinden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yeni görevi açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevinden alınmasının ardından bu makama atanan Naci Ağbal yaptığı sert faiz artırımları ile dolar kurunu 8 liranın altına kadar çekmişti. Ani bir kararla görevinden alınan Ağbal'ın yeni görevi ortaya çıktı.

Görevinden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yeni görevi açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 Kasım 2022 tarihinde yayımlanan gece yarısı kararnamesi ile görevden alınan Murat Uysal'ın yerine Naci Ağbal, yeni Merkez Bankası başkanı olarak atanmıştı. Göreve getirilmesi ile beraber ekonomi politikaları ile adından söz ettiren Naci Ağbal, Berat Albayrak'ın istifa etmesi ile yerine atanan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile piyasalara güven vermişti. 

Özellikle de Naci Ağbal'ın yapmış olduğu agresif para sıkılaşma politikası büyük yankı uyandırmış, peş peşe yapılan sert faiz artırımları ile dolar kuru büyük bir hızla düşüşe geçmişti. Merkez Bankası Başkanı Ağbal'ın faiz politikası ile Erdoğan'la ters düştüğü iddiaları gündeme gelmiş, Mart ayında son kez başkanlık ettiği PPK toplantısı ile aldığı 200 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrası görevden alındığı açıklanmıştı. 

NACİ AĞBAL'IN YENİ GÖREVİ NE, ESKİ MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL YENİDEN GÖREVE GELİR Mİ, HANGİ GÖREVE ATANDI?

Göreve geldiği ilk günden itibaren dolar kurunda sert düşüş yaşanmasını sağlayan Ağbal'ın yeniden Merkez Bankası Başkanı olarak göreve getirileceğine dair söylentiler piyasada yankılanmaya başlanmıştı. İsminin yeniden gündeme gelmesi bile piyasalarda büyük yankı uyandırırken Naci Ağbal için sürpriz bir görev kararı alındı.

Doları 8 TL'nin altına düşürmüştü! Görevinden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yeni görevi açıklandı

Yapılan son dakika açıklaması ile eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Kazancı Holding ve iştirakı Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevine atandığı duyuruldu. Şirketin yaptığı açıklama ile Kazancı Holding Globalleşme Stratejileri ve Mali İşler Başkanı olarak görev alacağı duyurulan Naci Ağbal bu kapsamda Kazancı Holding, Aksa Enerji ve Aksa Elektrik şirketlerinin icra kurullarında da aktif görev alacak.

Doları 8 TL'nin altına düşürmüştü! Görevinden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yeni görevi açıklandı - Resim : 2

NACİ AĞBAL KİMDİR, NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

Merkez Bankası Başkanı olarak 8 Kasım 2020 tarihinde göreve atanan Naci Ağbal aynı zamanda AK Parti'nin ekonomi kurmayları arasında yer alıyordu. 1968 Bayburt doğumlu olan Ağbal, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. 

1993'te Maliye Müfettişi olarak kariyerine başlayan Ağbal Yüksek Lisans eğitimini 1998 yılında Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programında tamamladıktan sonra AK Parti ekonomi kurmayları arasına girmiştir. 2020 senesinde Merkez Bankası Başkanı olarak göreve atandıktan sonra faiz politikasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ters düştüğü iddia edilmiş, 2021 senesinin Mart ayındaki PPK toplantısında yaptığı 200 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınmıştır.