Merkez Bankası'ndan Dövize Son Dakika Müdahalesi! Dolar Kuru Nasıl Etkilendi?

Merkez Bankası'ndan Dövize Son Dakika Müdahalesi! Dolar Kuru Nasıl Etkilendi?
Merkez Bankası tarafından dövize bir müdahale daha geldi. Yapılan düzenleme ile Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları’na uygulanan komisyonun yükseltilmesine karar verildi.

Türkiye’de ekonomi yönetiminin zirve adreslerinden olan Merkez Bankası döviz kurlarına müdahale etmeye devam ediyor. Merkez Bankası son bir düzenleme ile Türk lirasına döviz karşısında daha güçlü durma imkanı sağlamaya çalışıyor. Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları’na uygulanan komisyon oranında değişiklik yapıldı.

MERKEZ BANKASI’NDAN DÖVİZE MÜDAHALE!

Merkez Bankası’nın duyurduğu yeni karara göre Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları’ndan yüzde 1,5 oranında komisyon alınıyordu. Bu komisyon oranı yüzde 5’e çıkarıldı. Yapılan bu değişikliğin 22 Temmuz 2022 tarihinde tesisi başlayacak olan 8 Temmuz 2022 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacağı bildirildi.

Merkez Bankası komisyon oranlarında yapılan değişikliğin üzerine bir de ek değişiklik yaptı. Dönüşüm oranlarına göre sağlanan muafiyet koşulları da yeniden belirlendi. Tüzel kişi dönüşüm oranının yüzde 20’yi net bir şekilde geçmesinden dolayı daha önce belirlenen hedef değer tarihi olan 2 Eylül 2022 yerine 8 Eylül 2022 belirlendi. Ayrıca 2 Eylül 2022 yükümlülük tarihi itibariyle dönüşüm oranı gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı yüzde 10’a ulaşamayan bankalardan da iki katı oranında komisyon alınmasına uygulaması da sonlandırıldı.

DOLAR KURU NASIL ETKİLENDİ!

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika değişikliğinin ardından gözler dolar kuruna çevrildi. Döviz mevduat hesaplarına yapılan düzenlemelerin kur üzerinde nasıl etki bırakacağı merak konusu oldu. Ancak haberin yayına hazırlandığı saat itibariyle dolar kurunda pek olumlu bir yansıma meydana gelmedi. Dolar kuru 16,69 TL’den işlem görürken hafif kıpırdanma ile 16,70 TL’ye yükseldi. Alınan son dakika kararının dolar kuıruna asıl yansımasının yarın Türkiye’de piyasalar açıldıktan sonra olması bekleniyor.

Emlak365.com