Merkez Bankası'ndan flaş dolar müdahalesi! Son dakika dolara müdahale kararı Resmi Gazete'de yayımlandı...

31 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/25) yürürlüğe girdi. Zorunlu karşılık nedir, ne işe yarar, dolar kuru düşer mi?

Merkez Bankası'ndan flaş dolar müdahalesi! Son dakika kararı Resmi Gazete'de yayımlandı...

Yükselen döviz kuruna Merkez Bankası tarafından yeni müdahaleler tüm hızı ile devam ediyor. 31 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/25) kapsamında yeni dolar müdahalesi de yapılmış oldu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından alınan yeni zorunlu karşılık kararı 31 Ağustos tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Yayımlanan karar kapsamında Merkez Bankası zorunlu karşılıklar tebliği bir kere daha değiştirilmiş oldu ve bir önceki tebliğde yer alan gerçek kişi ibaresi değiştirilerek gerçek ve tüzel kişi ibaresine yer verildi. 

ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2022/25)

MADDE 1- 25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’in 10/B maddesinin birinci fıkrasında yer alan “gerçek kişi” ibaresi “gerçek ve tüzel kişi” olarak, ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve üçüncü fıkrasında yer alan “oranını” ibaresi “oranlarını” olarak değiştirilmiştir.

Merkez Bankası'ndan flaş dolar müdahalesi! Son dakika dolara müdahale kararı Resmi Gazete'de yayımlandı...

“(2) Gerçek ve tüzel kişi dönüşüm oranı ayrı ayrı yüzde 10,00’ın altında kalan bankalar ilave olarak 5 puan, yüzde 10,00 ile yüzde 20,00 arasında olan bankalar ilave olarak 3 puan zorunlu karşılığı hesaplama dönemini izleyen ilk zorunlu karşılık tesis döneminden başlamak üzere tesis eder. Gerçek veya tüzel kişi dönüşüm oranı hesaplanamayan bankalar için Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslar dikkate alınır.”

MADDE 2- Bu Tebliğ 2/9/2022 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

Merkez Bankası'ndan flaş dolar müdahalesi! Son dakika dolara müdahale kararı Resmi Gazete'de yayımlandı... - Resim : 2

 ZORUNLU KARŞILIK NEDİR, DOLAR KURUNU NASIL ETKİLER, DÖVİZ KURU DÜŞER Mİ, DÜŞECEK Mİ?

Yükselen enflasyon rakamlarına rağmen Merkez Bankası tarafından Ağustos ayı PPK toplantısı ile sürpriz bir şekilde faiz indirimine gidilmesi ile dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanmıştı. Dolar kuru hızlı bir şekilde 18 TL bandını aşarken dün itibari ile 18.20 TL bandının kırılması noktasında yukarı yönlü yeni ataklar yaşanmıştı. 

Zorunlu karşılık oranı üzerinden yapılan yeni düzenleme ile dövizden Türk Lirası'na dönüş için belirli bir oranı yakalama şartı tüzel kişilere de getirilirken yeni yönetmelik 2 Eylül 2022 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek.