SGK, SYDV, İŞKUR Asgari ücretli çalışan çalışmayan anne baba çocuklara PTT'den ödüyor

SGK, SYDV, İŞKUR Asgari ücretli çalışan çalışmayan anne baba çocuklara PTT'den ödüyor
3 kamu kurumu tarafından sağlanan devlet destekleri PTT'den ödeniyor. Ödemeler çalışan çalışmayan anne baba asgari ücretli herkese yada çocuklara memur ve emeklilere ödeniyor.

Emlak365.com - Vatandaşlara sağlanan haklar kapsamında yer alan ödemelerin çoğunda gelir şartı aranır. Ancak bazı ödemeler asgari ücretli. memur, emekli herkes için geçerli olur ve anne babalar ile birlikte çocuklar da alabilir. Çalışan vatandaşların da alabilecekleri bu ödemelerin neler olduğunu hatırlatıyoruz. İşte almayanlar unutanlar için o devlet destekleri.

ÇALIŞANLARIN DA ALABİLECEĞİ NAKİT PARA YARDIMI DESTEKLERİ

Aile Bakanlığı üzerinden sağlanan birçok ödeme hane gelirinin düşük yada hiç olmaması durumunda ödenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan ödemeler ise genellikle çalışanlar için geçerli olur. İŞKUR ise çalışırken işsiz kalanlar için ödemeler yapmaktadır.

Aile Bakanlığı'ndan 2 Çocuğa 700 TL; 3 çocuğua 1300 TL

Bakanlığın doğum parası kapsamında annesi yada babası Türk vatandaşı olan çocukların doğumları için ödeme yapar. Mayıs 2015'ten sonra doğan her çocuk için geçerli bu ödemede çalışan çalışmayan şartı aranmaz. Bakanlık doğan her çocuk için başvuru yapan ailelere ilk çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL, üçüncü çocukları için ise 600 TL doğum parası öder.

SGK, SYDV, İŞKUR Asgari ücretli çalışan çalışmayan anne baba çocuklara PTT'den ödüyor

Bakanlıktan 250 TL'lik bir ödeme daha

Aile Bakanlığı SYDV birimleri üzerinden emzirme ödeneği verir. 2022 yılı için 250 TL olan emzirme ödeneği için başvuru yapılması gerekiyor. Ödemeler annenin hesabına yoksa babaya yapılıyor.

SGK asgari ücretle çalışan kadınlara en az 12.454 TL ödüyor

Çalışan bir kadın hamile kalır ve bebek beklemeye başlarsa doğum izni kullanır. 16 hafta sürecinde kullanılacak doğum izni için SGK ödeme yapar. Ödemeler maaşa göre belirlenir asgari ücretle çalışan kadınlara 12.454 TL ödeme yapar. Maaş arttıkça ödemeler artar.

Anne, baba, çocukları 1250 TL ödenir

Çalışan bir erkek veya kadın vefat ettiğinde belli bir prim ödemesi yapmış olması şartıyla cenaze parası ödenir. Ödemeler anne, baba ve çocuklara yapılır. PTT üzerinden yapılan ödemeler 2022 yılı için 1250 TL'dir.

İŞKUR işsiz kalanlara 1986 TL ödeme yapıyor

Türkiye İş Kurumu işsiz kalan ve işsizlik ödeneği alma şartını sağlayanlara 6 8 ve 10 ay ödeme yapar. Ödemeler asgari ücretlilere 1986 TL olarak yapılırken maaşı yüksek olanlara daha fazla ödenir.