Temmuz maaş farkı için beklenen tarih açıklandı! Emekli, memur emeklisi, dul ve yetim maaş farkları ne zaman yatacak?

Milyonlarca emekli ve duy yetim maaşı aylığı alanların bekledikleri tarih geldi. Dul ve yetim maaş farkları ne zaman verilecek 2022? Memur emeklisi zam farklarını ne zaman alacak, maaşları neden yatmadı?

Temmuz maaş farkı için beklenen tarih açıklandı!

Memur ve emekli maaşlarına Temmuz ayı enflasyon zammı hesabı ile yapılacak olan kesin zam oranı açıklanırken gözler hesaba yatırılacak maaş farkına çevrilmişti. Memur emeklisi ile dul ve yetim aylığı alan kişilere ödenecek olan maaş farkı için beklenen tarih açıklaması geldi! 

Bayramda ödenmesi beklenen ancak bayram sonrasına kalan memur emeklisi, dul yetim aylığı maaş farkı için ilk tarih geldi. Yaklaşık 2 milyon 931 bin kişiye Temmuz zammı nedeniyle oluşan enflasyon farkı ödemesi yapılacağı ilan edilmişti. Ancak ödemeler sarkmış, memur emeklisi, dul ve yetim aylığı maaşı alan kişilere beklenen maaş farkları ödemesi yapılmamıştı. 

MEMUR EMEKLİSİ MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Sözcü Gazetesi tarafından Çalışma Bakanlığı yetkililerine dayandırılan habere göre “Fark ödemesi için çalışmalar sürüyor. Belki bir gün önce, belki bir gün sonra olur ama biz 28 Temmuz gibi ödemiş olacağımızı öngörüyoruz” diyerek maaş farkı için ödeme tarihini 28 Temmuz olarak ilan etti. Memur, memur emeklileri ile eski SSK ve Bağ-Kur emeklisi olan kişilere maaş ödemeleri farklı tarihlerde yapılıyor. 

 Devlet memuru olan kişiler maaşlarını her ay ayın 15'inde alırken Memur emeklisi ve dul ve yetim aylığı maaşı alan kişiler ise ödemelerini her ay, 2 ayda 1 ya da 3 ayda 1 şeklinde olmak üzere 3 farklı dönemde alıyor. Ödeme tarihleri maaş alan kişinin kimlik numarası ya da sicil numarası son rakamına göre belirlenen günlerde yapılıyor. 

Temmuz maaş farkı için beklenen tarih açıklandı! Emekli, memur emeklisi, dul ve yetim maaş farkları ne zaman yatacak? - Resim : 2

EMEKLİ MAAŞ FARKLARI NE KADAR YATACAK, MEMUR EMEKLİSİ MAAŞ FARKI NE KADAR, KAÇ TL?

Emekli maaş farkı hesaplama alınan maaşa göre yapılıyor. Maaş farkı hesaplamasına göre;

Haziran aylığı 4 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 1.668 TL 

Haziran aylığı 5 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 2.085 TL 

 Haziran aylığı 6 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 2.501 TL 

 Haziran aylığı 7 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 2.918 TL 

Haziran aylığı 8 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 3.335 TL 

 Haziran aylığı 9 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 3.572 TL 

 Haziran aylığı 10 bin TL olan emekliler için emekli maaş farkı 4.586 TL