Üst üste zam haberleri gündemi sarmıştı! Maliye Bakanı Nebati'den döviz kuru üzerinden enflasyon mesajı

Üst üste zam haberleri gündemi sarmıştı! Maliye Bakanı Nebati'den döviz kuru üzerinden enflasyon mesajı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı etkinlik kapsamında enflasyon konusunda dikkat çeken ifadelerle açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati açıklamasında güçlü duruş sinyali verdi.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin (TKBB) 21. Olağan Genel Kurulu'na katılan Nureddin Nebati burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında ekonomi gündeminin temel sorunlarına değinen Bakan Nebati enflasyon oranlarına vurgu yaptı. Enflasyon için umut vaat eden mesajlar veren Bakan Nebati konuşmasının devamında atılacak adımların neler olduğuna ilişkin mesajlar paylaştı.

MALİYE BAKANI NEBATİ'DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Nureddin Nebati konuşmasının enflasyon ile ilgili olan bölümüne; mevcut küresel sorunlara rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini söyledi. Öncü göstergelerin ilk çeyrekte güçlü ve dengeli büyümeye işaret ettiğini ifade eden Bakan Nebati, ihracatta her ay rekor kırıldığını söyledi.

Enerji hariç ihracatımız ithalatımızı geçmiş durumda diyen Bakan Nebati döviz kuruna da değindi. Döviz kurunda dalgalanmanın sonlandırıldığını ifade eden Bakan Nebati döviz kurunun enflasyonda belirleyeci olduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçte hedefin beklentileri karşılamk olduğunuı aktaran Nureddin Nebati şu ifadeleri kullandı.

"Çabamız var, bu çabamız enflasyonun Türkiye'de mutlak suretle kontrol altına alınması ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemesidir. Bunu yapacağız, bizimle birlikte olanlar yapacağız. Birlik olmaktan bereketin hasıl olduğuna inanlardanız. Yanlış yapanın da üzerine gideceğiz. Enflasyonun buraya gelmesindeki en önemli etken beklentiler haline gelmiştir, bu beklentileri kıracağız inşallah."

Hazine ve Maliye Bakanı konuşmasının bu bölümünün son kısmında; enflasyon ile mücadele konusunda ne kadar kararlı olduklarını tekrarladığını vurguladı. Üreticiler üzerindeki maliyet artış baskılarını azaltmak için politikalar üretildiğini, bu alanda destekler sağlandığını söyledi.

Alım gücü açıklaması

Vatandaşların enflasyon karşısında zorlanması konusunda ise "Tarım, gıda, enerji başta olmak üzere emtia ve su kaynaklarına ilişkin yeni politikalar oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Enflasyonla mücadele timlerimiz denetimlerini kesintisiz şekilde sürdürüyor. Halkımızın alım gücünün eskisinin de üzerine çıkaracağız." ifadelerini kullandı.