Fındık Alan Bazlı Destekleme, Gübre Ve Mazot Destekleri Miktarları Belli Oldu! Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçi destekleme yeni tarifeleri belli oldu. Fındık destekleme ücretleri ne kadar oldu? Fındık üreticileri ne zaman kaç TL destekleme ödemesi alacaklar? 

Finans 11.11.2021 - 18:47 11.11.2021 - 18:47 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de devletin çiftçileri destekleyerek üretimi arttırma çalışmalarına devam ediliyor. Devlet tarafından desteklenen ürünlerinden birisi de fındık oldu. Fındık üreticilerinin 2021 yılı için alacakları destekleme ücretlerinin ne kadar olacağı belli oldu. Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile fındık üreticilerinin 2021 yılı için alacakları alan bazlı destekleme ile gübre ve mazot destekleri netleşti. Fındık üretileri ne kadar destek ödemesi alacaklar?

FINDIK ALAN BAZLI DESTEKLEME TUTARLARI KAÇ TL OLDU?

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından fındık üreticileri 2021 yılı için de desteklenecekler. Her yıl olduğu gibi fındık üreticileri bu yılın destekleme ücretlerini 2022'de alacaklar. 2021 yılında fındık için alan bazlı destek ödemeleri tutarları da belli oldu. Buna göre fındık üreticileri dekar başına 170 TL destekleme ücreti alacaklar. Bu tutardan herhangi bir değişiklik yapılmaması ise çiftçilerin tepkisine neden oldu. Fındık üreticileri 2020 yılı için aldıkları tarifeden 2021 yılında da destekleme ödemesi alacaklar.

FINDIK ÜRETİCİLERİNE GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ KAÇ TL OLDU?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2021'de fındık üreticilerine ne kadar gübre ve mazot destekleme ödemesi yapacağı belli oldu. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre fındık üreticileri 2021 yılı için dekar başına 18 TL mazot desteği ve 8 TL de gübre desteği olmak üzere toplamda 26 TL gübre ve mazot desteği alacaklar. 

FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİNDE GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ OLMAYACAK!

Son yapılan Vergi usul Kanunu'ndaki değişiklikler ile beraber fındık üreticilerine yapılan destek ödemelerinden gelir vergisi kesintisi kaldırıldı. Bundan dolayı da yapılacka olan yeni destekleme ödemelerinde bu vergi kesintisi uygulanmayacak. Fındık üreticileri destekleme ödemelerini gelir vergisi kesintisi olmadan alabilecekler.

2022 FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Fındık destekleme ödemelerinin planlaması Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılıyor. 2021 yılı için ödenmesi gereken alan bazlı destek ile gübre ve mazot desteklerinin ödemeleri 2022 yılında yapılacak. Ancak bu destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz netleşmedi. Genellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan ödemelerin 2022 yılında da aynı dönemde yapılması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@