Fitch Ratings'ten Türkiye Ekonomisi İçin 2023 Tahminleri!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye ekonomisine dair yeni bir rapor yayınlandı ve enflasyon tahmininde bulunuldu. Türkiye'de enflasyon düşecek mi? 

Finans 25.11.2021 - 19:01 25.11.2021 - 19:01 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelişmeler yabancı finans kuruluşları tarafından da çok yakından takip ediliyor. Bu finans kuruluşları Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunarak tahminler yapıyorlar. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings tarafından Türkiye'ye ilişkin yeni değerlendirmeler yapıldı. 

FİTCH RATİNGS'TEN YENİ DEĞERLENDİRME

Fitch Ratings Analisti Paul Gamble yaptığı değerlendirmesinde yükselen enflasyonun gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde para politikası kredibilitesi için bir test olduğunu söyledi. Ünlü analist ülkelerin merkez bankalarının bu teste başlangıç noktasında politikalarının farklı olabildiğini bildirdi. 

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE VERİLER İÇ AÇICI DEĞİL

Avrupa Birliği üyesi olmayan orta ve doğu Avrupa ülkelerinde enflasyon beklentilerinin iyi çıpalandığını söyleyen Paul Gamble, Türkiye'nin politika kredibilitesinin oldukça zayıf bir pozisyonda bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye ekonomisinde verilerin iç açıcı olmadığını söyleyen kıdemli analist çarpıcı tahminler yaptı.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON HEDEFLERİ BAŞARILAMIYOR

Fitch Ratings raporunda Türkiye'nin para politikasında ısrarlı olarak Merkez Bankası'nın orta vadeli enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirlediği ama bunun başarılamadığı vurgulandı. Kıdemli Analist Paul Gamble yaptığı değerlendirmesinde 2017 yılından itibaren Türkiye'de ortalama enflasyonun çift haneli olduğu belirtildi. Aynı analist 2021 yıl sonunda Türkiye'de ortalama enflasyonun yüzde 17,3 olacağını da belirterek bu seviyenin de bölgedeki ülkeler arasında zirve olacağı belirtildi. 

2023 YILININ SONUNA KADAR TÜRKİYE'DE YÜKSEK ENFLASYON OLACAK

Türkiye'de enflasyon beklentilerinin çıpalanmamış olduğunu belirten Analist Paul Gamble, merkez Bankası'nın siyasi düşünceler ile alanının daraldığını, Eylül ve Ekim aylarında yapılan faiz indirimlerinin erken olduğunu belirtti. Türkiye'de enflasyon tahmini de yapan Fitch Ratings raporunda enflasyonun 2023 yılının sonuna kadar yüksek olarak devam edeceği ve kesinlikle tek haneli rakamlara inme ihtimalinin bulunmadığı ifade edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@