Füze Gibi Fırlayan Dolar Kuru Vatandaşın Cebini Yakacak! Benzin Ve Motorine Dev Zamlar Yolda İddiası!

Dolar kurunda meydana gelen yükselişlerin Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam edeceği iddia edildi. Sektör kaynaklarına göre benzinin ve motorinin fiyatına dev zam yapılacak.

Finans 17.11.2021 - 19:16 17.11.2021 - 19:16 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ekonomik gelişmeler vatandaşların ceplerine zam olarak yansımaya devam ediyor. Dolar kurunda meydana gelen yükselişler ilk olarak akaryakıt fiyatlarına yansıyor. Akaryakıt maliyetlerini arttıran bu fiyat değişimi ardından resmi kurumlarca zam olarak açıklanıyor. Dolar kurunun hızlı bir şekilde 10,60 TL'ye ulaşması ise akaryakıt fiyatlarında hesaplamaların yeniden yapılmasını gerektirdi. 

KÜRESEL PETROL PİYASASINDA FİYATLAR DÜŞÜYOR!

Küresel petrol piyasasında Türkiye'nin aksine fiyatlarda bir miktar gerileme yaşanmaya başlandı. Brent petrolde son 24 saat içerisinde yüzde 1'in üzerinde fiyat gerilemesi meydana geldi. Brent petrolün varil fiyatı şu anda 81 dolar seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Ancak bu fiyatın Türk lirasına çevrilmesinde dolar kurunun yüksekliği nedeniyle sadece yeni zamların miktarlarında küçük çaplı azalma meydana geliyor. 

DOLAR KURU FIRLADI, AKARYAKIT ZAMLARI YOLDA

Dolar kurunda hızlı bir şekilde yükseliş meydana gelmesi akaryakıt fiyatlarında maliyet hesaplamalarının baştan yapılmasına neden oldu. Sektör kaynaklarına göre maliyetlerde meydana gelen değişimler akaryakıt ürünlerine zam olarak yansımaya başlayacak. Eşel Mobil Sistemi'nde zam payu olmadığı için de yapılacak yeni zamlar da pompa fiyatlarına direkt olarak yansıyacak. Bu hafta sonu gelmeden Türkiye'de hem benzin fiyatlarına hem de motorin fiyatlarına zam yapılacağı iddia edildi. 

BENZİN VE MOTORİNE İKİ DEV ZAM KAPIDA

Petrol sektörünün temsilcilerinin verdikleri bilgilere göre dolar kurunda meydana gelen yükselişler akaryakıt zammı olacak. Aynı kaynaklar kurdaki şu andaki görüntüye göre benzinin litre fiyatına 55 kuruş ile 63 kuruş arasında, motorinin litre fiyatına ise 39 kuruş ile 51 kuruş arasında zam yapılacağını iddia ettiler. 

AKARYAKIT ZAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Akaryakıt ürünlerine yapılacak oılan zamların yarın gün içerisinde Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından açıklanacağı iddia edildi. Benzin ve motorin zamlarının ise perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olacağı bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@