Gece Yarısı Aniden Tansiyonu Yükselen Dolar Kurunda Son Durum Ne, Kur Neden Yükseliyor?

Dün akşam saatlerinden yükselişe geçen dolar kurunda yukarı yönlü hareketlilik devam ediyor. Peki, dolar neden yükseldi, yükseliş sürer mi?

Finans 08.09.2021 - 12:40 08.09.2021 - 12:40 Gülcan Özer

Bir süredir dolar karşısında yükseliş gösteren Türk Lirası dün akşam saatlerinde aniden düşüş eğilimine geçmişti. Dolar kurunda gece yarısı operasyonu olarak isimlendirilen saatlerin ardından dolar kuru yeni işlem gününe de yükseliş ile başladı. 

Doların yükselişi merak konusu olurken kurda yaşanan yükseliş kadar doların neden yükseldiği sorusunun yanıtıda merak konusu oldu. 

DOLAR KURUNDA GECE YARISI OPERASYONU! 

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarınn beklentilerin bile üzerinde çıkmasına rağmen Türk Lirası dolar kuru karşısında yükseliş yaşamış, hızlı bir toparlanma sürecine geçiş yapılmıştı. Yaşanan yükseliş piyasalara moral aşılarken borsada da olumlu karşılanmış, yukarı yönlü hareket için destek olarak kullanılmıştı. 

Dün akşam saatlerinde ise ibre tersine dönerken TL'de son derece hızlı bir değer kaybı yaşanmıştı. Süreçte 8,20 TL seviyesini görmesi ile 8 liranın altını görüp görmeyeceği tartışılan dolar kuru 8,30 TL seviyesini aşarken yaşanan yükselişin nedeni ortaya çıktı. ABD 10 yıllıklarının yüzde 3.23 seviyesine fırlaması ile dolar kurunda TL karşısında yükseliş yaşandığı belirtildi.

dolar-kuru-8-eylül-2021

ABD 10 yıllıklarında yaşanan yükseliş ile dolar değer kazanırken Türk Lirası ve altın fiyatları ise değer kaybetti. Borsa güne sert satış baskısı ile başlarken an itibari ile dolar kuru yeniden 8,50 TL seviyesini zorlamaya başladı. Dolar kuru alış 8.4607 TL ve satış 8,4636 TL seviyesinden işlem görürken altın fiyatları ise dolar kurundan bulduğu destek ile toparlanmaya geçti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@