Gençler Sordu Cumhurbaşkanı Erdoğan Kripto Para Açıklaması Yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto paralara ilişkin olarak bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan kripto paralar ile ayrı bir savaş ve mücadele verdiklerini söyledi. 

Finans 18.09.2021 - 22:59 18.09.2021 - 23:04 Engin Uzunoğlu

Kripto para birimlerine olan ilgi ve alaka tüm dünyada her geçen gün artarken Türkiye'de de bu konuda önemli gelişmeler yaşanıyor. Kripto paralar için Merkez Bankası'nın hafta içinde yeni bir hamlesi olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da kripto paralar ile alakalı olarak çok çarpıcı bir açıklama geldi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KRİPTO PARA SORUSUNA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gençlerle Buluşma programında gençlerin sorularını yanıtladığı anların videosu paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu programda gençlerden gelen kripto para sorusuna da yanıt verdi. 

Katılımcı gençlerden birisi Merkez Bankası'nın Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu'nun oluşturulduğunu hatırlatarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kripto paralar hakkındaki düşüncelerini ve Merkez Bankası'nın da kripto paraya açılıp açılmayacağını sordu.

KRİPTO PARALARA KARŞI SAVAŞ VERİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine sorulan soruya net bir şekilde cevap vererek, “Kripto paraya açılmak gibi bir derdimiz bulunmuyor. Bizim böyle bir öncelikli düşüncemiz de yok. Aksine biz bu kripto paralara karşı ayrı bir savaş ve mücadele veriyoruz. Dolayısıyla kripto paralara böyle bir prim vermemiz kesinlikle mümkün değil. Bu primi de vermeyeceğiz. Türkiye şu anda kendi asli hüviyeti olan parasıyla yola devam edecektir. Bu yönde kripto paralara gereklilik olduğu fikrine de katılmıyorum.” dedi.

DİJİTAL TÜRK LİRASI GELİŞMELERİ

Merkez Bankası hafta içerisinde yaptığı duyuru ile Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurulduğunu duyurmuştu. Bu kapsamda teknolojik destek alabilmek için ASELSAN, TÜBİTAK gibi kurumlar ile anlaşmaya varıldığı bildirilmişti. 2022 yılına kadar Dijital Türk Lirası ile alakalı testlerin yapılıp sonuçlarının ise 2022 yılında açıklanacağı ilan edilmişti. Ayrıca Merkez Bankası Dijital Türk Lirası'nın tedavüle sokulmasına dair herhangi bir kararın alınmadığını da açıklamıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@