Geriye Dönük Borçlanma Yaparak Erken Emekli Olabilirsiniz! SGK Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2022 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik borçlanmasının tutarı, askerlik borçlanmasının yapılabileceği zaman, askerlik borçlanma hesabı gibi bilgiler aşağıdaki yazıda yer almaktadır.

Finans 15.05.2022 - 22:13 15.05.2022 - 22:16

SGK askerlik borçlanmasının 2022'de tutarıaylık, yıllık ve 18 aylık olarak farklı aşamalarda hesaplanmaktadır. 2022 SGK askerlik borçlanması askerde belirli bir zaman geçiren kişilerin SGK prim ödemesinin yatması durumunda sigortalı olarak geçmesi ile yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması yapılarak şu ödemeler gerçekleştirilmektedir:

  • Bir aylık ödeme: 1.601 TL 28 kuruş
  • Bir yıllık ödeme: 19.215 TL 36 kuruş
  • 18 aylık ödeme:28.823 TL 4 kuruş

2022 SGK Askerlik Borçlanması Ne Zaman Yapılır?

SGK askerlik borçlanmasının zamanı borçlanma tebliğine göre gerçekleştirilmektedir. Borçlanma tebliğinden sonraki bir ay içinde gerçekleştirilen bu süre uzatılmamaktadır. Belirlenen süre içinde ödeme gerçekleştirmeyen kişilerin askerlik borçlanma durumları iptal edilmektedir. Yukarda ifade edilen tutar tek seferde ödenmelidir, taksitlendirme durumu söz konusu değildir. Başvurunun yapılmaması askerde geçen prim günlerinin sisteme entegre edilememesi anlamına gelmektedir. Başvurusu iptal edilen kişiler tekrar başvuru yaparak ya da ikinci bir talepte bulunarak ödemelerini gerçekleştirebilmektedir.

2022 SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Mayıs-celbi-askerlik-yerleri-ne-zaman-açıklanacak,-nereden-öğrenilir-2022

SGK askerlik borçlanmasının hesabıve prim hesaplamaları taban fiyat üzerinden gerçekleştirilmektedir. 2022 SGK askerlik borçlanması taban fiyat üzerinden aylık %32 şeklindedir. Kişiler isterler ise bu orandan daha yüksek bir fiyat vererek sigortalıklarının devamlılığını sağlayabilmektedir. Kişiler, askerlik öncesi ve sonrasında aylık gelir üzerinden bir fiyat da alabilmektedir. Ödenecek primin artması emeklilikte alınacak maaş tutarının da artması anlamına gelmektedir.

2022 Kısmi Askerlik Borçlanması Nedir?

Kısmi olarak askerlik borçlanması bazı durumlarda yapılabilmektedir. 2022 SGK askerlik borçlanması yapmak isteyen kişilerin prim ödemesinin yapılması ancak 6 aylık eksik kalması durumunda başvuru sürecini bu doğrultuda planlaması gerekmektedir. Kişilerin emeklilik için bir ayları kalmış olsa bile bu ay kadar borçlanma yapılabilmektedir. Kısaca kişiler eksik kaldıkları ay kadar borçlanma yaparak amaçlarına ulaşabilmektedir. Bu sayede erken emekli olmak isteyen kişilerin emeklilik süreci mümkün hale gelmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@