Gıda, Kira, Yaşlı, Dul Aylığı, Barınma, İşe Başlama, İş Bulma, Elektrik Yardımı 2022 Başvuruları

Aile Bakanlığı üzerinden sağlanan devlet yardımları için 2022 yılı başvuruları alınmaya başladı. Peki 2022 yılında devletten alınabilecek destekler neler? Nasıl başvuru yapılacak? İşte detaylar...

Finans 27.12.2021 - 17:38 27.12.2021 - 17:38 Mustafa Karagöz

2022 yılında Aile Bakanlığı vatandaşların maddi ihtiyaçlarına yardım etmeye devam edecek. Bakanlık özellikle sosyal güvencesi olmayan aileler için hem düzenli hemde tek seferlik yardımlar sağlayacak. 2022 yılında Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü üzerinden sağlanacak yardımların neler olduğunu, nasıl başvuru yapılacağını, destek tutarlarını hatırlatıyoruz. 

AİLE BAKANLIĞI GIDA YARDIMI 2022

Aile Bakanlığı sosyal güvencesi olmayan yada hane geliri düşük olanlara aileleere gıdaa  yardımı sağlamakta. Gıda yardımları düzenli sağlanan devlet destekleri arasında yer alır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden sağlanan devlet destekleri için başvuruda bulunacak olan vatandaşlara inceleme süreci başlatılır. İnceleme sonunda ise onay verilen ailelere içerisinde bakliyat, pirinç, un, şeker, çay, yağ gibi temel ihtiyaçların yer aldığı ürünler verilir. Gıda yardımları belli dönem aralıklarında düzenli sağlanır. 

aile bakanlığı 2022 yardımları (3)

KİRA YARDIMLARI

Aile Bakanlığı SYDV ve Belediyeler vatandaşların barınma alanlarında yaşadıkları sorunlara çözüm üretirler. Bu kapsamda aylık hane kirasını ödeyemeyenler için belediye birimleri kira yardımı sağlarlar. Kira yardımı başvuruları için ilçe belediyesine, il belediyesine yada ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı birimine gidilebilir.

YAŞLI AYLIĞI

Aile Bakanlığı 65 yaş üzerinde sosyal güvencesi olmayan yaşlılara aylık ödeme yapar. 2021 yılında 828 TL olarak ödenen yaşlı aylığı 2022'de memur maaşına endeksle daha da artacak. Başvurular  ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı birimlerine yapılacak. 

aile bakanlığı 2022 yardımları (2)

DUL AYLIĞI

Eşi vefat etmiş ve sosyal güvencesi olmayanlara Aile Bakanlığı dul maaşı bağlamaktadır. 3294 sayılı Kanun kapsamında sağlanan yardım 2 ayda bir 650 TL olarak ödenir. Başvurular ilçe SYDV birimlerine yapılır. 

İŞ BULMA VE İŞ ARAMA YARDIMI

Sosyal yardım almakta olan bireylere iş bulma ve iş arama sürecinde yardım parası ödenmekte. İş bulma aşamasında 282 TL, işe kabul onayından sonraki masraflar için ise 1199 TL ödenir. Ödemeler yılda bir defa alınabilir. 

aile bakanlığı 2022 yardımları (1)

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

Elektrik tüketim desteği yine sosyal yardım alan ailelere ödenir. Ödemeler aylık PTT hesabına tanımlanır. Vatandaşlar destekten fatura ödeme sürecinde yararlanırlar. Elektrik faturası ödemesine giden vatandaşların faturalarından 69 TL ile 137 TL arasında destek alarak öderler. Örneğin 150 TL fatura borcu olan bir aile 137 TL destek alıyorsa borçları için 13 TL ödeme yaparlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@