Gırtlağa Kadar Borca Battık! 989 Milyar Borçlandık, 603 Bin Kişi İcralık Oldu

Bankalara, finansman şirketlerine, TOKİ'ye ve varlık yönetim şirketlerine olan borcu katlanarak artmaya devam ediyor. Son açıklanan rakamlara göre 989 milyar borçlandık.

Gırtlağa Kadar Borca Battık! 989 Milyar Borçlandık, 603 Bin Kişi İcralık Oldu

Özellikle de pandemi döneminde dağıtılan ucuz destek kredileri ile vatandaşın borç miktarı katlanarak artmıştı. Süreçte vatandaşın bankalara olan borçları da artarken ne yazık ki bankalara olan kredi borcu ve kredi kartı borçlarını ödeyemediği için takibe düşen kişierin sayısında yüzde 75 oranında artış yaşandı.

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Sözcü Gazetesi yazarı Ali Ekber Ertürk 2021 senesinin Ocak ve Ağustos aylarını kapsayan yılın ilk 8 aylık döneminde 603 bin kişinin borçlarını ödeyemedikleri nedeniyle icralık olduğunu aktardı.

İCRA VE İFLAS DAİRELERİNE 4 MİLYON 522 BİN YENİ DOSYA GELDİ!

1 Ocak 2021 tarihi ile 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında Türkiye genelindeki icra ve iflas dairelerine toplam 4 milyon 522 bin yeni dosyanın ulaştığını aktaran Ertürk söz konusu rakamın 2020 senesinin aynı dönemine oranla 863 adet artış gösterdiğini dile getirdi. Bankalara, varlık yönetim şirketlerine, finans şirketlerine ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ'ye olan toplam borcu yaşanan artışın ardından 989 milyar sınırına dayandı.

icralık-olan-kişi-sayısı-rekor-kırdı

TAKİBE ALINAN VATANDAŞ SAYISI PATLADI! 603 BİN KİŞİ İCRALIK OLDU

Artan rakamları değerlendiren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen icra dairelerindeki dosya sayılarında büyük bir artış yaşandığını belirterek “Borcunu ödeyemediği için 603 bin vatandaş icraya verildi. Vatandaşın elinde ne var ne yoksa haciz yoluyla alınıyor” diyerek yaşanan durumu eleştirdi.

Yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeni ile vadesi gelen borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar hakkında başlatılan icra işlemlerinin tüm hızı ile devam ettiğini belirten Başevirgen “Hayat pahalılığı altında ezilen, pandemide gelirsiz ve desteksiz bırakılan vatandaşlar, bir de ellerindekinden oluyor. Takibe alınan vatandaş sayısında patlama yaşanıyor” diyerek rakamın 603 bin sınırına ulaştığını söyledi.

İHTİYAÇ KREDİSİ VE KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEYEMİYORUM DİYENLERİN ORANI YÜZDE 75 ARTTI!

Bankalara olan borçlarını vadesi gelmesine rağmen ödeyemeyen ve bu nedenle takibe düşen kişilerin sayısında da ne yazık ki büyük bir artış yaşandı. Açıklanan son rakamlara göre yılın ilk 6 ayını kapsayan Ocak ve Haziran ayları arasında 474 bin kişi bankalara olan tüketici kredileri borçları nedeni ile takibe düşerken 222 bin kişi de kredi kartı borcu nedeniyle takibe düştü.