Gram Altın Fiyatları Artınca Hemen Çoğaldı! Altın Alacaklara Kuyumculardan Uyarı

Altın piyasasında fiyatların artmasıyla birlikte sahte altın vakaları da arttı. Son dönemlerde piyasada görülen sahte altınlar konusunda kuyumcular odasından uyarı geldi.

Finans 30.10.2021 - 16:48 30.10.2021 - 16:49 Mustafa KARAGÖZ

Dolar kuruna bağlı nedenler ile altın fiyatları yurtiçinde değer kazanmıştı. Altın fiyatlarının artmasının ardından ise piyasada sahte altın görülmeye başlandı. Çok sayıda şehirde mağdurların olmasının ardından ise Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı açıklamalarda bulundu. 

ALTIN FİYATLARININ ARTMASI SAHTE ALTINLARIN ARTMASINA NEDEN OLDU

Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı, Yeni Akit'ter yer alan habere göre altın alımı yapacak olan vatandaşlara uyarılar bulundu. Çakmakçı konuşmasının başında teknolojinin oldukça ilerlediğini ifade ederek sahtesinin gerçeğinden ayırmanın çok zor olduğunu ifade etti.

Sahte altın vakalarında çok orjinal şeyler oluyan diyen Kuyumcular Odası Başkanı bazen gördüklerimize inanamıyoruz dedi. Kuyumcular olarak esnafın da zaman zaman sahte altın konusunda mağduriyuet yaşayabildiğinin altını çizen Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı özellikle yoğun olunan dönemlerde sahte altınların gözden kaçabildiğini söyledi.

Kuyumcular Sahte Altın Satmaz

Kuyumcuların asla vatandaşlara sahte altın satmayacağının altını çizen Çakmakçı şu ifadeleri kullandı. "Kuyumcu tarafından hiçbir şekilde hiçbir vatandaşa sahte altın satılmaz. Bazı bölgelerde art niyetli olan esnaflar var. Bunlar da 22 ayar bilezik yerine 20 ayarda altın sattıkları oluyor. Bazı kuyumcular tarafından vatandaşa bu şekilde bir sahte demeyelim de düşük ayarlı ürünler satılıyor."

Fiyat Sabittir Ucuz Altın Aramayın Uyarısı

Altın alacaklara bir de uyarıda bulunan Elazığ Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı altın fiyatlarının hem Türkiye'de hemde dünyada sabit olduğunu söyledi. Çakmakçı konuşmasının sonunda ise vatandaşların hiçbir şekilde ucuz altın aramaması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak "Ararlarsa da ya düşük ayar altınla karşılaşacaklar ya da işçiliği sıfır olan bir ürünle karşılaşacaklar.” dedi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@