GSS Borcu Olanlara 2. Şans! SGK İtirazları Alıyor, Tümü Silinebilir

GSS prim borcu olanlar borçlarını nasıl sildirirler? GSS prim borçlarına nasıl itiraz edilir? İkinci şansı denemek isteyenler için başvurular nereye yapılacak? GSS borcu olanlar için tüm o işlemler.

Finans 11.10.2021 - 16:06 11.10.2021 - 16:06 Mustafa KARAGÖZ

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlar için borçların silinmesi için iki farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin birincisi Aile Bakanlığı birimleri üzerinden diğeri ise SGK'dan olacak. İşte GSS prim borcu olanların bilmesi gereken o detaylar. 

GSS PRİM BORCU OLANLAR İÇİN BORÇ SİLME İŞLEMLERİ

GSS borcu olan vatandaşlar borçlarına dair ilk işlemi kendi ilçelerinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yapacaklar. Borçlarına dair gelir testi sunacak olan vatandaşların aylık hane gelirlerinin çok düşük olması durumunda kurum borcu silecek. Ancak hane gelirinin yüksek çıkması durumunda ise borçlar silinmeyecek. Yapılandırma takvimi devam ediyorsa borçlar yapılandırılıp aylık taksitler halinde ödenebilir. 

İtiraz Etme Hakkınız Var

Daha önceki dönemlerde GSS prim borcu olan ancak borcun hatalı olduğunu düşünen vatandaşlar borçlar için itiraz etme hakkına sahipler. 

GSS borçlarına itiraz işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden yapılır. Borçların hatalı olduğunu düşünen vatandaşlar kendi illerinde yer alan SGK İl Müdürlüklerine giderek itiraz işlemlerini gerçekleştirebilirler. İtiraz işlemleri yazılı şekilde yapılacak. 

Borç itirazında önemli olan nokta itiraz nedenin haklı bir neden olması. 

Eğer vatandaşların itiraz işlemleri haklı ve geçerli bir nedene dayanması durumunda borç itirazı değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonunda vatandaş haklı bulunursa borç silinir. Ancak değerlendirme sonunda vatandaşın itirazı haklı bulunmazsa borç kalır. 

SGK itiraz değerlendirmesini kişinin askerde olduğu dönemde borç çıkması, işsizlik maaşı aldığı yada ikametinin yurt dışında olduğu halde GSS borcu gelmesi durumunda kabul ediyor. Bunun dışında kurumun itirazları kabul ettiği çeşiti durumlar bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@