Haberler ABD'den Geldi! Dolar Çok Sert Sıçradı

Dolar kuru günün ilk işlem saatlerinde ABD'den gelen veriler doğrultusunda yükseldi. İşte Dolar TL değişimine dair son rakamlar ve kısa vadeli dolar beklentileri.

Finans 17.09.2021 - 09:56 17.09.2021 - 09:56 Mustafa KARAGÖZ

Dolar kuru bir süredir işlem gördüğü bant aralığını terketti. Uzmanların kritik eşik olarak gösterdikleri seviyeyi günün ilk işlem saatlerinde aşan dolar kuru, yönünü yukarı çevirdi. 

DOLAR KURU SERT YÜKSELDİ

Dolar kuru haftalık zirvesine yakın bir seviyeye çıktı. Dolar kurunda gün içinde yaşanan sert yükselmenin başlıca nedeni ise ABD'den gelen beklentiler oldu. ABD Merkez Bankası FED'in para politikasında sıkılaştırmaya başlayacağına dair beklentiler ülke içinde gelen ekonomik veriler ile güçlendi.

Bununla birlikte Dolar kuru Türk Lirası ve gelişmekte olan diğer ülke para birimleri karşısında atak gerçekleştirdi. Yaşanan yükselme sonunda ise dolar kuru diğer ülke para birimlerine kıyasla 3 haftalık zirve seviyesine yaklaştı.

FED kaynaklı beklentiler sonrasında ise Dolar Endeksi 92.865 bandına çıktı. Dolar endeksinin son üç haftalık zirvesi 92.965 bandıydı. 

TCMB'nin Faiz İndirim Kararı

Dolar kuru hafta içinde Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararı alabileceğine dair beklentilere tepki vermiş ve 8.50 TL bandını aşmıştı. Daha sonraki günlerde geri çekilen dolar kuru 8.40 TL ile 8.45 TL bandı arasında sıkışmıştı. 

DOLAR 17 Eylül

Dolar kuru ABD kaynaklı gelişmeler sonrasında ise 8.54 TL seviyesine çıktı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@