Hane Başı 450 - 1.150 TL Para Yardımı! Doğalgaz Faturası Yardımı Kimlere Yapılacak, Başvuru Şartları Ne?

Doğalgaz faturaları yapılan zamlarla yüksek gelmeye devam ederken devlet ihtiyaç sahibi ailelere fatura yardımı yapıyor. Doğalgaz yardımı başvuru şartları neler, fatura yardımı nasıl alınır?

Hane Başı 450 - 1.150 TL Para Yardımı! Doğalgaz Faturası Yardımı Kimlere Yapılacak, Başvuru Şartları Ne?

Yılbaşında yapılan zamlarla beraber faturalar cep yakmaya başlarken pek çok kişi faturasını ödemekte zorlanmaya başlanmıştı. Devlet yakacak yardımı olarak kömür yardımı yaparken bu sene itibari ile ihtiyaç sahiplerine doğalgaz yardımı da yapılmaya başlanmıştı. Doğalgaz yardımı için merak edilen sorular yanıtlanmaya başlandı.

Zamların etkisi ile kabaran doğalgaz faturası için bu sene başvuru yapan 4 milyon haneye fatura yardımı yapılması beklenirken devletin en düşük 450 TL ve en yüksek 1.150 liraya kadar fatura yardımı yapması bekleniyor. Devletin ısınma yardımı kapsamında ödeyeceği doğalgaz yardımı için başvurular ile beraber ödemeler Şubat ayı itibari ile başlayacak.

DEVLETİN FATURA YARDIMI: DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Fatura yardımı almak isteyen ailelerin diğer tüm yardımlarda olduğu gibi devlet tarafından aranılan belirli şartları taşımaları gerekiyor. Fatura yardımı başvurusu için de merak edilen sorular yanıtlanmaya başlandı. Petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ve dünya genelinde yaşanan küresel ekonomi krizi nedeni ile doğalgaz fiyatları yükselişini sürdürürken faturasını ödemekte zorlanan ailelere devlet desteği katlanarak artmaya devam ediyor. Doğalgaz yardımı başvuru şartları arasında en önemlisi gelir şartı olarak öne çıkıyor.

doğalgaz yardımı kimlere verilir

FATURA YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Devletin doğalgaz yardımı için uygulanacak olan fatura yardımı desteği için hane halkı geliri şartı aranacak. Hane halkı geliri olarak kömür yardımı başvuru şartında olduğu gibi kişi başına düşen hane halkı gelirin asgari ücretin 3'te biri olan 1.417 TL rakamını aşmaması gerekecek.

doğalgaz fatura yardımı

DOĞALGAZ FATURA YARDIMI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Söz konusu fatura yardımı için 4 milyon haneye ödeme yapılması beklenirken ödemelerin ilki Mart ayından ikincisi ise Kasım ayında yapılacak. İllere göre hesaplanmak üzere en düşük 450 TL ve en yüksek 1.150 TL doğalgaz faturası yardımı ödenecek. Soğuk illerde yaşayan kişilerin ısınma giderleri daha yüksek olduğu için bu illerde yaşayan kişilere daha yüksek fatura yardımı yapılacak. 4 milyon haneye yaklaşık 3 milyar liralık fatura yardımı yapılması bekleniyor.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU NE ZAMAN?

Doğalgaz faturası başvurusu için henüz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kesin takvim açıklanmamakla beraber başvuruların Şubat ayı itibari ile başlaması ve Mart ayında ise ilk yardımların ödenmesi bekleniyor.