Hangi Durumlarda Emeklilik Yaşı Değişir? Kendiniz için Hesaplayın

Emeklilik yaş hesabında farklı etmenler yaşın değişmesine neden olabiliyor. Özellikle ilk işe giriş tarihi emeklilik yaşında belirleyici olurken askerlik ve doğum borçlanmaları da önemli birer etmen.

Finans 15.10.2021 - 23:41 15.10.2021 - 23:41 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilik yaş hesabı yapan vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarından çok emeklilik yaşını nasıl düşürebileceklerini araştırıyorlar. 

SGK çalışanların sigorta prim ödemeleri ve ilk işe giriş tarihlerine göre ne zaman emekli olacaklarına dair farklı iki seçenek sunuyor. Birincisi normal emeklilik ikincisi yaş haddinden emeklilik.

EMEKLİ YAŞINI DÜŞÜRMENİN FORMÜLLERİ

Normal emeklilik hesaplamalarında çalışanların 1999 öncesi sigorta başlangıçlarının olması erken emeklilik için avantaj sağlıyor. 1999 Eylül sonrası işe girenler standart düzenlemelere tabiler. 

Normal emeklilik için ilk işe giriş tarihi askerlik ve doğum borçlanmasıyla öne çekilir. 

Eğer çalışan kadın ilk sigortasını yatırmadan önce anne olmuşsa doğum borçlanması yapabilir. Eğer bir erkek işe girmeden önce askerlik borçlanması yapma hakkına sahip. İki borçlanma da çalışanların işe giriş tarihlerini etkiler ve emeklilik yaşını öne çeker. Ancak çalıştıktan sonra anne olunmuş yada askerlik yapılmışsa borçlanmalar sadece prim gün sayının tamamlanması için kullanılır. 

SGK Uzmanı Bir Soruyla Yanıt Verdi

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu söz konusu emeklilik yaş hesabına örnek olacak bir soruya yanıt verdi. 

Bir erkek çalışan kendisi hakkında bilgiler verdi. Yaptığı açıklamasında "10 Aralık 1975 doğumluyum. İlk SSK giriş tarihim 21 Mart 1997. Toplam 7600 gün prim ödemem var. Askerliğimi 1995’te yaptım." diyen çalışan SGK Uzmanına "Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması yapabilir miyim? Borçlanma yaşımı geri çeker mi?" sorularını yöneltti. 

Ekrem Sarısu çalışanın emeklilik yaş hesabına dair açıklamasında normal emeklilik şartlarını açıkladı. Daha sonra borçlanma ile emeklilik yaşını nasıl değiştirebileceğine ilişkin açıklamada bulundu. 

Emeklilik Yaşını 55'e Düşürür

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın emeklilik şartlarına ilişkin "5825 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim yatırmasanız da 56 yaşınızı dolduracağınız 10 Aralık 2031’de emekli olabilirsiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün ve 56 yaş şartlarına tabi olarak)." bilgisini verdi. 

Çalışanın borçlanma yapması durumunda emeklilik yaşının nasıl değişeceğini anlatan SGK Uzmanı Ekrem Sarısu "Askerlik sürenizin 16 ayını borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 55’e düşer ve 55 yaşı dolduracağınız 10 Aralık 2030’da emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@