Hazine Ve Maliye Bakanlığı'nın Yeni Ekonomik Tedbiri Açıklandı! Gelire Endeksli Senet İhracı Kararı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dolar kuruna ve enflasyona yönelik yeni tedbiri açıklandı. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Devlet iç borçlanma senedi uygulamasını devreye sokuyor.

Finans 09.06.2022 - 22:59 09.06.2022 - 23:13 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı bir son dakika açıklaması yaparak ekonomik tedbir kapsamında alınan önlemi duyurdu. Yapılan açıklamaya göre Devlet iç borçlanma senedi ile vatandaşlara yeni bir yatırım alanı açılıyor. Buna ddair taleplerin ise 15 Haziran’dan itibaren alınmaya başlanacağı bildirildi.

Sisteme giren vatandaşlar varlıklarını burada değerlendirerek 3 ayda bir kupon ödeme alabilecekler. Gelire Endeksli Senet İhracı kararı alan Hazine ve Maliye Bakanlığı bu sistemde elde edilecek kazançlara dair duyuruyu ayrıca yapacak.

maliye bakanlığı

Gelire Endeksli Senet İhracı ürünü ilan edilecek bankalar aracılığı ile talep edilebilecek. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşların Türk lirası cinsinden varlıklarını değerlendirebilmeleri amacıyla yeni bir ürünü devreye sokuyor. Bunun için Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi (GES) talepleri alınacak. Bu imkandan sadece gerçek kişiler yararlanabilecek. Kurumlara GES talebinde bulunma imkanı verilmeyecek. 

Gelire Endeksli Senet İhracı ile alakalı detaylar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanarak duyurulacak. Bu kapsamda talep toplama işlemi, senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri de belli olmuş olacak. 

Vatandaşlar Gelire Endeksli Senet yatırımı yaptıklarında üç ayda bir kupon getirisi elde edecekler. Yapılacak olan bu kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi uygulanacak. Vatandaşlar belirli bir seviyenin altında getiri ile karşılaşmayacaklar. Bu garanti kazanç devlet güvencesinde olacak.

Gelire Endeksli Senet İhracı ile elde edilecek getirinin oranının ne kadar olacağı ve vade yapısı hakkında bilgiler ihraç duyurusu ile ilan edilecek. Bu sistemde elde edilecek kazanç oranı ihraç aşamasında belirlenen getiri oranının hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değerinin çarpılmasıyla tespit edilecek.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@